Česká ekonomika chytla dech, ministerstvo čeká vyšší růst

Tereza Holanová Tereza Holanová
28. 7. 2014 14:10
Zatímco v dubnu předpovídalo ministerstvo financí růst HDP o 1,7 procenta, nyní počítá se zlepšením o 2,7 procenta.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Tuzemská ekonomika v letošním roce poroste rychleji, než se čekalo. Vyplývá to z nové predikce ministerstva financí, která vyšla v pondělí.

Hrubý domácí produkt (HDP) se má letos zvýšit o 2,7 procenta, což je o celý procentní bod více, než činil dubnový odhad. "Tato výrazná změna je téměř výlučně dána lepším než očekávaným vývojem v prvním čtvrtletí," uvádí ministerstvo. V prvních třech měsících tohoto roku vykázal reálný HDP růst o 0,8 procenta.

Za příznivým vývojem v prvním čtvrtletí stojí podle ministerstva hlavně jednorázové či dočasné vlivy – například mimořádně teplá zima, lepší čerpání evropských peněz nebo silnější export v důsledku oslabení koruny.

Mírná inflace bude pokračovat

Navzdory listopadové intervenci České národní banky, v rámci které se musí eura obchodovat minimálně za 27 korun, by se měl letošek vyznačovat jen velmi mírným zdražováním.

Průměrná míra inflace by tak letos mohla dosáhnout jen 0,6 procenta. To je méně, než předpokládá například Česká bankovní asociace, která zatím počítá s růstem cen o 0,8 procenta.

"V roce 2015 by se sice růst spotřebitelských cen měl zrychlit, předpokládáme však, že se inflace stále bude pohybovat pod (dvouprocentním) inflačním cílem ČNB," dodává ministerstvo.

Pozvolný růst české ekonomiky by měl pokračovat i v roce 2015, HDP se má zvýšit o 2,5 procenta. "Růst by měl být zhruba ze tří čtvrtin dán domácí poptávkou, z jedné čtvrtiny pak saldem zahraničního obchodu," stojí v aktuální prognóze.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy