Česká ekonomika chytla dech, ministerstvo čeká vyšší růst

Tereza Holanová Tereza Holanová
28. 7. 2014 14:10
Zatímco v dubnu předpovídalo ministerstvo financí růst HDP o 1,7 procenta, nyní počítá se zlepšením o 2,7 procenta.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Tuzemská ekonomika v letošním roce poroste rychleji, než se čekalo. Vyplývá to z nové predikce ministerstva financí, která vyšla v pondělí.

Hrubý domácí produkt (HDP) se má letos zvýšit o 2,7 procenta, což je o celý procentní bod více, než činil dubnový odhad. "Tato výrazná změna je téměř výlučně dána lepším než očekávaným vývojem v prvním čtvrtletí," uvádí ministerstvo. V prvních třech měsících tohoto roku vykázal reálný HDP růst o 0,8 procenta.

Za příznivým vývojem v prvním čtvrtletí stojí podle ministerstva hlavně jednorázové či dočasné vlivy – například mimořádně teplá zima, lepší čerpání evropských peněz nebo silnější export v důsledku oslabení koruny.

Mírná inflace bude pokračovat

Navzdory listopadové intervenci České národní banky, v rámci které se musí eura obchodovat minimálně za 27 korun, by se měl letošek vyznačovat jen velmi mírným zdražováním.

Průměrná míra inflace by tak letos mohla dosáhnout jen 0,6 procenta. To je méně, než předpokládá například Česká bankovní asociace, která zatím počítá s růstem cen o 0,8 procenta.

"V roce 2015 by se sice růst spotřebitelských cen měl zrychlit, předpokládáme však, že se inflace stále bude pohybovat pod (dvouprocentním) inflačním cílem ČNB," dodává ministerstvo.

Pozvolný růst české ekonomiky by měl pokračovat i v roce 2015, HDP se má zvýšit o 2,5 procenta. "Růst by měl být zhruba ze tří čtvrtin dán domácí poptávkou, z jedné čtvrtiny pak saldem zahraničního obchodu," stojí v aktuální prognóze.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy