Češi milují internetové aukce,nejčastěji shání oblečení

Ekonomika Ekonomika
2. 9. 2010 15:59
Kromě domácího Aukra nakupují Češi hlavně na eBay.
eBay sice působí i v Česku, ale dražební portál tu nespustila.
eBay sice působí i v Česku, ale dražební portál tu nespustila. | Foto: eBay

Praha - Radost z vítězství nad ostatními, ale především možnost mimořádně výhodných nákupů. Čechy lákají internetové aukce, nakupuje na nich každý pátý.

Nejpopulárnějšími aukčními portály je české Aukro a mezinárodní eBay. Počet jejich uživatelů a hodnota zboží zpeněženého jejich prostřednictvím neustále stoupá.

Aukro, které má 1,8 milionu registrovaných uživatelů, například ve srovnání s loňským rokem zvýšil množství zprostředkovaných transakcí o 30 procent.

Slavná eBay sice od letošního roku působí i v Česku, ne však s aukčním portálem, ale pouze s nabídkou zboží za pevné ceny od místních i zahraničních prodejců. Češi však neváhají nakupovat prostřednictvím portálu v Německu nebo USA.

Pro Čechy mají internetové aukce svá pro a proti. "Aukcím nahrává ekonomická krize a snaha lidí nakupovat za co nejnižší cenu. Překážkou je určitá přetrvávající nedůvěra k použitému zboží, reklamacím a nevymahatelnost práva v ČR," řekl ČTK šéfredaktor odborného serveru Lupa.cz Patrick Zandl.

Vedení portálu Aukro však upozorňuje, že se zájem jeho klientů v poslední době začíná od dražeb přesouvat k nákupům za pevnou cenu, portál nabízí obě možnosti. "Důvodem je příchod velkého množství profesionálních obchodníků i neochota kupujících čekat do konce aukce," uvedl provozní ředitel Aukra David Vychytil.

Zboží nejčastěji prodávané v aukcích se mírně liší od zboží, které Češi nakupují v internetových obchodech. Zatímco těm vládnou jednoznačně počítače, v aukcích se již delší dobu na první příčce drží oblečení a módní doplňky, díly a příslušenství k automobilům a sběratelské předměty.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy