Češi mají hluboké kořeny,každý pátý se nikdy nestěhoval

Veronika Skálová Veronika Skálová
9. 12. 2010 12:53
Nejčastěji se stěhují vysokoškoláci, průměrně ale měníme adresu jednou až dvakrát za život.
Důvodem stěhování je nejčastěji odchod od rodičů nebo potřeba většího bytu.
Důvodem stěhování je nejčastěji odchod od rodičů nebo potřeba většího bytu. | Foto: M&M Reality

Praha - Dvakrát za život obvykle Češi změní své bydliště. Nejčastějším důvodem pro stěhování je podle průzkumu, který pro pojišťovnu Direct provedla společnost TNS Aisa, je odchod z bytu rodičů, obvykle po svatbě.

Tento důvod vedl naposledy ke stěhování 47 procent respondentů, 38 procent dotázaných se muselo stěhovat, protože potřebovali větší byt. A Češi se pomalu učí stěhovat se i za prací - kvůli ní se naposledy přestěhovalo jedenáct procent dotázaných. Pro stovnání: kvůli rozvodu se naposledy stěhovalo 9 procent dotázaných.

Oproti obyvatelům USA, kteří se v průměru stěhují jednou za pět let, jsou Češi konzervativnější. Drtivá většina z nich se stěhuje jen jednou (28 procent) nebo dvakrát (23 procent) za život.

Plných 17 procent dotázaných se však dosud nikdy nestěhovalo, což je stejné množství jako těch, kdo změnili adresu víc než třikrát.

Nejvyšší podíl těch, kdo nemají zkušenosti s balením krabic a přesunem na novou adresu, je mezi lidmi se základním vzděláním, plných 27 procent. Naopak nejčastěji se stěhují vysokoškoláci, obvykle ale jen jednou nebo dvakrát za život.


 

Právě se děje

před 15 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy