Burza cítí čerstvou krev: Fortunu, CS Cargo a AVG

Ekonomika Ekonomika
16. 9. 2010 11:00
Společnost CS Cargo najala banku JP Morgan, aby jí pomohla na burzu
Šéf burzy Petr Koblic vítá zatím posledního nováčka na burze v Praze, firmu KIT Digital. Teď mají přijít další
Šéf burzy Petr Koblic vítá zatím posledního nováčka na burze v Praze, firmu KIT Digital. Teď mají přijít další | Foto: Jan Langer

Praha - Pražská burza se v brzké době rozroste o nové tituly, jak makléři označují společnosti, s jejichž akciemi se obchoduje v Rybné ulici v centru Prahy.

Společnost CS Cargo oznámila, že najala investiční banku JP Morgan, aby jí připravila na zamýšlený vstup na kapitálové trhy. JP Morgan bude poskytovat rady v oblasti financování a dalších operací.

„Akcie skupiny by mohly být v budoucnu obchodovány na burzách v Praze, Londýně, případně též ve Varšavě," uvedl Martin Veselý, člen představenstva CS Cargo Group.

CS Cargo uvažuje o polovině příštího roku jako o momentu, kdy by na burzu mohla vstoupit.

Už dříve se v různých médiích objevily informace, že o stejném kroku uvažují majitelé sázkové kanceláře Fortuna (společnost Penta) a výrobce antivirových programů AVG Technologies.
Reuters napsal, že AVG chystá IPO (primární úpis akcií)  pro burzu ve Varšavě a na „ještě jednom nejmenovaném trhu".

V posledně jmenovaném případě by se dokonce mohli zájemci o akcie technologické firmy dočkat dříve, už tento rok.

Skupina CS Cargo působí v České republice, na Slovensku a v Polsku a společnosti, které ji tvoří zaznamenaly v prvním pololetí meziroční růst tržeb o 23,2 %. O možném budoucím vstupu společnosti na burzu se mluvilo poprvé už na konci roku 2007.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy