BSA: pirátských programů v Česku neubývá

alt
14. 5. 2008 13:48
Firmy si dávají větší pozor, domácnosti ne

Praha - Z každé stovky nainstalovaných počítačových programů Češi za 39 nezaplatili, i když měli. To je stejně jako před rokem.

Výsledky nového průzkumu dnes vydalo sdružení výrobců softwaru BSA.

"Česko se sice opakovaně řadí mezi 30 zemí s nejnižší mírou pirátství, ale ztráty tuzemského softwarového odvětví představují 2,9 miliardy korun, což je o čtvrt miliardy více než v předchozím roce," řekl Jan Hlaváč, mluvčí sdružení.

Ve firmách podle BSA nelegálních programů ubývá. V domácnostech je tomu naopak, i díky rychlejšímu internetu a pirátským prodejcům, kteří svými nabídkami zaplavují e-mailové schránky.

Pirátství v Evropě

 • 1. Lucembursko 21%
 • 2. Belgie 25%
 • 3. Dánsko 25%
 • ....
 • 10. Irsko 34 %
 • 11. Česko 39 %
 • 12. Francie 42 %
 • 13. Maďarsko 42 %
 • ...
 • 26. Bulharsko 68 %
 • 27. Rumunsko 68 %
 • EU 35 %

zdroj: BSA

Největší zájem je o operační systém Windows, kancelářské balíky, grafické programy, antiviry a hry.

Za posledních 14 let v Česku klesla míra pirátství o 27 procentních bodů,  v rámci EU je teď jedenáctá nejnižší.

V žebříčku skončily za Českem všechny země bývalého východního bloku, ale i Francie, Itálie nebo Španělsko. Slovensko je se 45 procenty na 16. místě.

Průměrně je v EU na osobních počítačích 35 procent programů nelegálních. To je o procentní bod méně než loni. Naopak celosvětový průměr stoupl o tři body na 38 procent .

"Rychlý rozvoj trhu s osobními počítači v zemích s vyšší mírou pirátství se v důsledku projevuje zvýšením celosvětové míry pirátství," vysvětlil výsledky John Gantz, ředitel výzkumu společnosti IDC, která studii ve 108 zemích pro BSA zpracovala.

Čtěte dále:
Máte nelegální Windows? Obrazovka vám zčerná
BSA: za počítačové pirátství hrozí větší postihy

 

Právě se děje

před 39 minutami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy