Bez práce je v Česku už přes půl milionu lidí

Ekonomika Ekonomika
8. 10. 2009 9:20
Nezaměstnanost vzrostla na 8,6 procenta, příští rok to má být až 10 procent
Foto: Jan Langer

Praha - Každý dvacátý Čech, a to při započítání i nemluvňat, je bez práce. Počet nezěměstnaných v Česku přesáhl půl milionu. Míra nezaměstnanosti stoupla ze srpnových 8,5 na zářijových 8,6 procenta.

Meziměsíčně se počet nezaměstnaných zvýšil o 7061 osob a meziročně o 186 254 lidí bez práce. Dosáhl tak počtu 500 812 lidí. Oznámilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Údaje jsou v souladu s očekáváním analytiků.

Podle nich ale růst nezaměstnanosti ještě není u konce.

Bude ještě hůř

"Přestože v příštím roce očekáváme mírné ekonomické oživení, míra nezaměstnanosti ještě poroste. Na konci letošního roku očekáváme míru nezaměstnanosti  na 9,5 procenta.  Nejvyšší nezaměstnanost čekáme v polovině roku 2010," míní Helena Horská, anylytička Raiffeisenbanky.

"V letošním roce by průměrná míra registrované nezaměstnanosti měla činit 8,3 procenta a v příštím roce 10 procent," dodává.

Už teď přitom statistiky nezní nijak povzbudivě.

"Volných pracovních míst je 38 844, to je nejméně od března 2000. Počet dosažitelných nezaměstnaných je nejvyšší od dubna 2006," upozorňuje Horská.

Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se podle ministerstva práce meziměsíčně zvýšil o 4421 osob. Meziročně pak o 190 494 lidí.

 

 

Právě se děje

před 30 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy