Bez práce bylo 539 tisíc lidí, hranice 10% je na dohled

Veronika Skálová Veronika Skálová
11. 1. 2010 11:40
Nezaměstnanost v Česku stoupla v prosinci na 9,2 procenta. Přibylo 30 tisíc nezaměstnaných.
Kdo se při hledání práce propracuje až k pohovoru, může se považovat za šťastlivce.
Kdo se při hledání práce propracuje až k pohovoru, může se považovat za šťastlivce. | Foto: Reuters

Brno - Po poklidném podzimu náhlý skok. Míra nezaměstnanosti v Česku poskočila v prosinci o 0,6 procentního bodu na 9,2 procenta. Přitom v předcházejících měsících stoupala jen mírně. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí.

Bez práce bylo na konci roku 539 136 lidí, tedy o 30 tisíc víc než na konci listopadu. Jejich přírůstek poznali na všech 77 úřadech práce v zemi.

"Největším problémem trhu práce nadále zůstává nezaměstnanost absolventů škol a mladistvých: meziměsíčně nezaměstnaných absolventů škol a mladistvých ubylo jen 508 a oproti loňskému prosinci je jich více o 10 978," konstatoval hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

Dál ubývalo i pracovních pozic, za měsíc jich zmizely z trhu práce téměř dva tisíce. Například na Prostějovsku připadalo na jedno volné místo, které měl úřad práce k dispozici, téměř 88 lidí.

A práce se nehledala jednoduše ani prostřednictvím internetu. Pracovní portál Agentka.cz například zaznamenal v loňském roce čtyřicetiprocentní úbytek nabízených pozic. A to na jeho stránkách zadali lidé 11 milionů požadavků.

Že jsou podniky, které nabízí volná místa, zahlceny žádostmi, dokazovala i doba jejich reakce na zaslání životopisu.

"Lidé na odpověď často čekali celé týdny, někdy se jí ani nedočkali. Vyplynulo to z průzkumu našeho pracovního portálu," konstatoval Petr Král, ředitel pracovního portálu Agentka.cz.

Lidé slevují, ale stěhování je stále děsí

Odborníci se však podivují nad tím, jak málo byli lidé navzdory trvající krizi ochotni slevit ze svých představ. Především co se týkalo regionu.

"Češi nemají rádi dojíždění do práce a ve většině případů tedy loni hledali zaměstnání jen ve svých městech, kde obvykle mnoho příležitostí nebylo," komentoval postup hledajících Král.

A stejné zkušenosti mají i v personálních agenturách. Jedna z největších, společnost Grafton, před koncem roku uskutečnila pravidelný čtvrtletní průzkum. A v něm se ptala mimo jiné i na schopnost lidí odpoutat se od svého současného bydliště.

"Ochota stěhovat se za prací se od třetího čtvrtletí nezměnila, stále je více než 40 procent lidí, kteří se odmítají za prací stěhovat. Upřímně jsem čekal, že zde bude docházet k přehodnocení, vzhledem k růstu nezaměstnanosti," konstatoval šéf české pobočky Graftonu Milan Novák.

Oproti tomu však stoupl počet lidí, kteří byli ochotni přijmout pouze smlouvu na dobu určitou. Necelá polovina lidí je na ni ochotna přistoupit pouze s ohledem na současnou ekonomickou situaci.

A podle odborníků lidé dělají dobře. "Dochází k tomu, že i když má firma dostatek zakázek a reálnou potřebu někoho přijmout, místo uzavření dlouhodobého zaměstnaneckého vztahu zvolí nějakou jinou alternativu například nařízení  přesčasové práce, agenturní zaměstnání a podobně. Vedení firem nechce  v nejisté době zvyšovat stavy a riskovat tím zvýšení nákladů v případě nutných změn. Částečně je to i důsledek ne příliš flexibilního pracovního práva v Česku," konstatovala specialistka na pracovní právo z advokátní kanceláře Ambruz & Dark Klára Valentová.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy