Auta, auta, auta. Jen ta drží průmysl Česka nad vodou

Radek Pecák Radek Pecák
6. 9. 2011 9:28
Zakázky má ještě hutnictví a slévárenství, ostatním továrnám se daří méně
Výroba v nošovickém závodě Hyundai roste
Výroba v nošovickém závodě Hyundai roste | Foto: Radek Pecák

Praha - O 4,4 procenta vzrostla meziročně tuzemská průmyslová produkce v červenci. Protože ale měl letošní červenec o jeden pracovní den méně než ten loňský, je číslo po očištění od vlivu počtu pracovních dní dokonce 6,8 procenta.

Meziměsíční nárůst je ale zanedbatelný. Činil pouhou desetinu procentního bodu. Výsledky zveřejnil Český statistický úřad.

V porovnání s červnovými čísly se jedná o zhoršení. Dokonce je zpomalení růstu ještě větší než očekávali ekonomové.

Květnový skok byl výjimkou

"Růst jen o 4,4 % je horší, než byl odhad trhu. Decelerace českého průmyslu tak plynule pokračuje a potvrzuje se, že květnový nárůst o 15,2 % meziročně byl jen jednorázovou výjimkou. Pokles tempa růstu průmyslu odpovídá tomu, co se děje ve světové ekonomice - průmyslové objednávky již řadu měsíců zpomalují a indexy nákupních manažerů již systematicky klesají," komentoval Pavel Mertlík z ekonomického výzkumu Raiffeisenbank.  

Čísla by však byla mnohem horší, nebýt automobilového průmyslu. Právě výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů přispěla díky meziročnímu nárůstu přes 38 procent k celkovému výsledku nejvíce. Oproti loňsku se zvýšila také výroba elektrických zařízení (růst o 7,1 %).

Naopak průmyslová produkce nejvíce klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu (pokles o 9,5 %), výroba ostatních nekovových minerálních výrobků (pokles o 8,5 %) a zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků (pokles o 16,0 %).

Domácí odbyt vázne

Podnikům se daří prodávat za vyšší ceny než vloni, což dokládá, že tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně zvýšily o 5,4 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 15,4 %.

Naopak doma se podnikům své výrobky nedaří příliš uplatňovat. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách klesly o 2,9 %.

Hodnota nových zakázek se oproti loňsku také zvýšila. Jenže pouze o 1,1 procenta. Růst se navíc týká pouze zakázek ze zahraničí (+8,1 procenta), zatímco doma hodnota zakázek klesla o bezmála deset procent.

Zahraničí touží po českých autech

Navíc zakázky získávají opět především autoomobilky. Meziročně mají o 10 procent zakázek více, také hutnictví a slévárenství bude mít co dělat (růst o 17 procent), stejně jako výroba strojů a zařízení (+8 procent).

Klesá zájem o farmaceutické výrobky i počítače, elektronické a optické přístroje.

Podníky mírně nabíraly nové zaměstnance. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se podle ČSÚ v červenci 2011 meziročně zvýšil o 3,2 %. Průměrná měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v červenci 2011 meziročně vzrostla o 2,0 % a činila 25 355 Kč.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

KLDR odpálila podle Soulu a Tokia balistickou raketu

Severní Korea odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu, oznámily světové agentury s odvoláním na jihokorejskou a japonskou armádu. Prvotní informace hovořily o blíže neurčené střele. KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny, podotkla agentura AFP. Japonský premiér Fumio Kišida zároveň uvedl, že Severní Korea  odpálila zřejmě dvě rakety.

Jedna balistická raketa byla odpálena z blízkosti pobřežního města Sinpcho, kde se nachází severokorejská ponorková základna a režim tam uskladňuje vybavení pro zkušební odpaly raket z podvodních plavidel, přiblížila agentura Reuters, podle níž z tohoto místa KLDR v minulosti vypálila i jiné druhy raket.

Zdroj: ČTK
Další zprávy