Antimonopolní úřad přezkoumá spojení IDS a Viamontu

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
27. 4. 2010 12:41
Spojení se má týkat inženýrského a pozemního stavitelství
Zazní-li jméno Viamont, stále se připomíná i jméno bývalého ministra Řebíčka
Zazní-li jméno Viamont, stále se připomíná i jméno bývalého ministra Řebíčka | Foto: Ondřej Besperát

Brno - To, zda může firma Inženýrské a dopravní stavby Olomouc zcela ovládnout a.s. Viamont se sídlem v Ústí nad Labem, začal podle zkoumat Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblastech inženýrského a pozemního stavitelství.  Vyplývá to z informací, které Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zveřejnil na svých stránkách, a které zveřejnila agentura ČTK.

Společnost Viamont vznikla v roce 1992 a původně se věnovala železničnímu stavitelství. V roce 2008 koupila dceřinou firmu Viamont Cargo, která se zabývá právě vnitrostátní i mezinárodní železniční nákladní dopravou, společnost OKD Doprava ze skupiny finančníka Zdeňka Bakaly. Viamont díky tomu předloni vykázal rekordní zisk 430 milionů korun.

Do skupiny Viamont nyní patří dceřiná firma Viamont Development, Viamont Regio, Viamont Servis, Viamont Sport a V-TROLL. Viamont má také poloviční podíl v další dceřiné firmě Viamont DSP, druhou polovinu vlastní mezinárodní koncern STRABAG.

Role obou firem se obrací

Média v posledních letech spekulovala o napojení bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka na Viamont. Řebíček, který byl dříve spolumajitelem a předsedou představenstva Viamontu, ale trvá na tom, že své vazby na firmu před nástupem do vlády zpřetrhal a na rostoucích úspěších Viamontu ve státních zakázkách nemá žádný vliv.

Společnost IDS vznikla v roce 1996. Podle databáze Čekia je jediným vlastníkem firmy podnikatel Zdeněk Kyselý. Právě polovinu Kyselého IDS svého času vlastnil Viamont. Nyní je situace opačná, IDS je třetinovým spolumajitelem Viamontu a usiluje o získání zbývajícího podílu od podnikatele Miroslava Plíhala. Právě tomu Řebíček před vstupem do politiky údajně prodal svůj podíl ve Viamontu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 47 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

Další zprávy