Angličtina nutná. Už 70 % firem v Česku ji vyžaduje

Veronika Skálová Veronika Skálová
25. 10. 2010 16:51
Ač znalost angličtiny předpokládá 70 procent pracovních nabídek, ovládá ji jen 57 procent uchazečů o práci.

Praha - Pro všechny, kdo v životopise uvádí pouze jediný jazyk a to svůj rodný, je to nemilá zpráva. Tři čtvrtiny pracovních nabídek jsou určené lidem, kteří se domluví alespoň jedním dalším jazykem.

Informoval o tom pracovní portál Profesia. Ten také zaznamenal, že nejžádanějším jazykem je angličtina, jako podmínku uvedlo její znalost 70 procent zaměstnavatelů.

Druhou příčku obsadila se značným odstupem němčina, kterou požaduje 18 procent zaměstnavatelů, třetí byla slovenština, která byla uvedena v pěti procentech pracovních nabídek. Méně často hledají firmy zaměstnance ovládající francouzštinu, španělštinu, italštinu a ruštinu.

Pořadí jazyků je velmi podobné i na straně uchazečů o práci. Podíl těch, kdo cizí jazyk zvládají, ale zdaleka není dostatečný. Pouze 57 procent uchazečů uvádí v životopise znalost angličtiny. Mezi nimi jen navíc převaha těch, kdo mají znalost pouze základní nebo se považují pouze za mírně pokročilé.

O mnoho lepší to není ani se znalostí němčiny. Uvádí ji sice 41 procent žadatelů, ale plných 22 procent uvádí, že jejich znalost je pouze základní.

Třetím nejrozšířenějším jazykem je ruština, jejíž znalost uvádí 16 procent respondentů průzkumu Profesie.

V Česku je přitom situace zcela obrácená než například na Slovensku. Tam cizí jazyk ovládá větší procento lidí, než požadují zaměstnavatelé. U nejžádanější angličtiny deklaruje znalost 66 procent uchazečů, ale ocení ji pouze 56 procent zaměstnavatelů.

Naopak podobně jako Češi jsou na tom s angličtinou Maďaři. Její znalost uvádí 47 procent uchazečů, ale vyžaduje ji 61 procent zaměstnavatelů.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy