Angličtina nutná. Už 70 % firem v Česku ji vyžaduje

Veronika Skálová Veronika Skálová
25. 10. 2010 16:51
Ač znalost angličtiny předpokládá 70 procent pracovních nabídek, ovládá ji jen 57 procent uchazečů o práci.

Praha - Pro všechny, kdo v životopise uvádí pouze jediný jazyk a to svůj rodný, je to nemilá zpráva. Tři čtvrtiny pracovních nabídek jsou určené lidem, kteří se domluví alespoň jedním dalším jazykem.

Informoval o tom pracovní portál Profesia. Ten také zaznamenal, že nejžádanějším jazykem je angličtina, jako podmínku uvedlo její znalost 70 procent zaměstnavatelů.

Druhou příčku obsadila se značným odstupem němčina, kterou požaduje 18 procent zaměstnavatelů, třetí byla slovenština, která byla uvedena v pěti procentech pracovních nabídek. Méně často hledají firmy zaměstnance ovládající francouzštinu, španělštinu, italštinu a ruštinu.

Pořadí jazyků je velmi podobné i na straně uchazečů o práci. Podíl těch, kdo cizí jazyk zvládají, ale zdaleka není dostatečný. Pouze 57 procent uchazečů uvádí v životopise znalost angličtiny. Mezi nimi jen navíc převaha těch, kdo mají znalost pouze základní nebo se považují pouze za mírně pokročilé.

O mnoho lepší to není ani se znalostí němčiny. Uvádí ji sice 41 procent žadatelů, ale plných 22 procent uvádí, že jejich znalost je pouze základní.

Třetím nejrozšířenějším jazykem je ruština, jejíž znalost uvádí 16 procent respondentů průzkumu Profesie.

V Česku je přitom situace zcela obrácená než například na Slovensku. Tam cizí jazyk ovládá větší procento lidí, než požadují zaměstnavatelé. U nejžádanější angličtiny deklaruje znalost 66 procent uchazečů, ale ocení ji pouze 56 procent zaměstnavatelů.

Naopak podobně jako Češi jsou na tom s angličtinou Maďaři. Její znalost uvádí 47 procent uchazečů, ale vyžaduje ji 61 procent zaměstnavatelů.


 

Právě se děje

před 8 minutami

Modul čínské sondy dokončil sběr hornin na Měsíci, o den předstihl plán

Modul čínské sondy Čchang-e 5 úspěšně odebral vzorky hornin z Měsíce a svůj úkol tak dokončil o den dříve, než se plánovalo. Nasbíraný materiál byl podle sdělení čínského vesmírného programu už bezpečně uložen do druhého modulu, který ho vynese na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Agentury Reuters a AP a připomněly, že jde o první podobnou misi od 70. let.

Cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu a dostat je na Zemi. Modul s vrtným zařízením svou práci dokončil za 19 hodin.

Realizace ambiciózního záměru je technicky náročná. Dva moduly sondy přistály v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce a dva zůstaly na oběžné dráze. Vzorky odebrané jedním z aparátů z lunárního povrchu nyní vynese druhý modul, který se pak spojí s "čekajícím" servisním modulem. Z něj se materiál po vynesení na oběžnou dráhu kolem Měsíce přesune do návratového modulu, jenž zamíří k Zemi.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Antimonopolní úřad znovu posoudí tendr na informační systém ministerstva práce

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

Pod rozhodnutím je podepsaný ještě bývalý předseda úřadu Petr Rafaj, který ve funkci skončil v pondělí. Úřad rozhodnutí zveřejnil až dnes, poté co nabylo právní moci. Nový systém měl být v provozu od začátku roku 2021, kdy vyprší už dvakrát prodlužovaná smlouva s dosavadní společností OK System. Ministerstvo na začátku října informovalo, že je připraveno případně smlouvu znovu prodloužit.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze Setadiesel

Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů nepodmíněnými a podmíněnými tresty. Škoda je vyčíslena na 351 milionů korun. Ústecký krajský soud vynesl ve čtvrtek rozsudek v Litoměřicích.

Soud uložil čtyřem mužům nepodmíněné tresty ve výši pěti let, jednomu uložil souhrnný tříletý nepodmíněný trest, ostatní dostali tříletý trest podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Všem soud uložil také peněžité tresty v rozmezí od 200 000 do milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy