Brno - Česká republika stojí na prahu hospodářské katastrofy a její představitelé by se měli přestat tvářit, že se nás hospodářská krize netýká a rychle přijmout konkrétní opatření. Tak lze shrnout vzkaz, který posílá Českomoravské konfederace odborových svazů vládě na základě vlastní makroekonomické analýzy.
"Dopady krize nebudou krátké ani zanedbatelné. Není možné, aby představitelé České republiky i nadále pokračovali v dosavadní politice, která se skládá zčásti z kritiky opatření přijímaných jednotlivými státy a zčásti z odmítání návrhů na společná opatření na úrovni EU," uvedl předseda konfederace Milan Štěch.
Příčinu silného dopadu hospodářské krize vidí odboráři v proměně českého průmyslu. Ten se podle nich za posledních dvacet let proměnil ze suverénního výrobce vlastních strojů a zařízení na subdodavatele německých firem, které jsou největším světovým vývozcem strojů.
"Český průmysl v podstatě ztratil schopnost být dodavatelem investičních celků jako tomu bylo v minulosti, kdy české kapacity byly schopny dodávat rafinerie, cukrovary, pivovary, chemické provozy, elektrárny a podobně," dodal Štěch.
Vláda musí zastavit snižování daní
Vládě odborová konfederace například doporučuje, aby zbytečně neplýtvala zdroji veřejných rozpočtů plošným snižováním daní nebo sociálního pojistného. "Je nutno stabilizovat daňový systém na úrovni let 2007-2008, tedy zrušit všechny již schválené, ale časově odložené snížení daní a pojistného a zastavit všechny návrhy na další snižování daní," řekl předseda odborové konfederace.
Ministři by podle analýzy měli ustoupit od těch reforem, které se nesnaží snižovat ekonomické a sociální dopady krize - tedy zejména reformy důchodového systému a zdravotnictví. Odborářům se nelíbí ani plány na privatizaci státního majetku.
Klíčem k přečkání hospodářské krize je naopak spolupráce vlády, zaměstnavatelů a zaměstnanců i podíl na společných záchranných akcích Evropské unie.
Celou analýzu dají odboráři ministrům k dispozici na mimořádném jednání tripartity 29. ledna. Svou přítomnost přislíbil i premiér Mirek Topolánek, který tripartitu navštíví poprvé od loňského března. Odboráři si od něj tehdy vyslechli silná slova kvůli svému postoji k daňovému zvýhodnění stravenek. Na protest proti premiérovu projevu opustili jednací sál.
Zaměstnavatelé: daně snižte
Na jednání tripartity se chystají s vlastními návrhy na zmírnění dopadů hospodářské krize vystoupit i zástupci Svazu průmyslu a dopravy ČR. Ti aktivitu odborářů podporují, ale s určitými výhradami.
"Vnímáme riziko zpomalení růstu obdobně jako konfederace odborových svazů. Z pozice představitele zaměstnavatelů však akcentujeme především nutnost zlepšování podmínek podnikatelského prostředí, ale i snížení povinných odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Právě s tím odbory nesouhlasí," uvedl mluvčí svazu Milan Mostýn.
S odboráři se zaměstnavatelé z oblasti průmyslu shodnou na potřebě větší podpory exportu, inovací či rozvoje lidských zdrojů. "Vlastní návrhy na zmírnění dopadů globální krize na tuzemskou ekonomiku uplatní svaz prostřednictvím člena ekonomické rady vlády a svého viceprezidenta Martina Jahna," dodal Mostýn.