Americká rekordní ztráta, AIG prodělala 62 miliard

Ekonomika Ekonomika
2. 3. 2009 13:30
Pojišťovna působí i v Česku
Foto: Reuters

New York - Pojišťovna AIG (American International Group) přiznala ve čtvrtém čtvrtletí ztrátu 61,7 miliard dolarů - to je největší mezikvartálová ztráta v historii amerického hospodářství. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Jde o pátou čtvrtletní ztrátu AIG v řadě. Dohromady má už ztráta hodnotu přes 100 miliard dolarů. Příliš jí nepomohla ani loňská vládní pomoc.

Hlavními zdroji ztrát byly podle agentury prakticky nulové provozní zisky z poboček AIG, ale hlavně špatné investice, snížení hodnoty společnosti a restrukturalizace výdajů.

AIG si jen za loňský rok půjčila od státu z peněz amerických daňových poplatníků 150 miliard dolarů. V noci na dnešek se dohodla s vládou na další pomoci, která jí zajistí větší finanční pružnost a další kapitál 30 miliard dolarů.

Krach pojišťovny AIG by měl příliš tvrdé následky pro celý svět. "Vláda si skutečně nemůže dovolit nechat AIG padnout. Doufejme, že třetí pomoc zabere," uvedl analytik Robert Haines ze společnosti CreditSights.

Připomněl, že partnery AIG jsou především evropské banky, pro něž by bylo odmítnutí pomoci americkou vládou značnou ranou.

"Třicetimiliardová pomoc z kapes daňových poplatníků pro postiženou AIG je ve výsledku levnější, než nechat banku padnout a ohrozit tak celou ekonomiku," řekl zdroj agentury Reuters.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy