Češi utratí za dovolenou 23 tisíc. Část si neváhá na výlet k moři i draze půjčit

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
22. 6. 2019 14:03
Dovolená u moře se Čechům meziročně prodraží. Za růstem cen stojí mnoho faktorů - od uzemnění problémových Boeingů 737 Max až po vyšší mzdy zaměstnanců v cestovním ruchu. Zároveň však vedle cen roste i částka, kterou jsou Češi ochotní za cestu utratit.
Foto: iStock

Průměrná česká domácnost utratí za letní desetidenní dovolenou meziročně o tisíc korun více. Zatímco loni zaplatili Češi 21 788 korun, letos je to již 23 tisíc, včetně opalovacích krémů, oblečení a léků koupených speciálně kvůli dovolené. Čísla uvedla společnost Czech fund.

Důvodu je hned několik. Samotný růst cen tlačí například uzemnění všech boeingů typu 737 Max po dvou tragických nehodách. Kvůli tomu zdražují především takzvané last minute zájezdy, kterých je kvůli nedostatku letadel méně.

Vyšší ceny za cestu k moři způsobuje také růst mezd pracovníků v turistickém odvětví, či propad síly koruny vůči americkému dolaru a dalším měnám. "O více než deset procent koruna ztrácí v porovnání se situací v půli loňských prázdnin vůči egyptské libře. Necelých deset procent pak ztrácí vůči thajskému bahtu," vysvětluje hlavní ekonom Czech fund Lukáš Kovanda.

Ten dodává, že je navíc třeba připočíst růst cen. Vysoká inflace panuje například v Egyptě, kde se drží na více než 14 procentech.

Vedle růstu cen se také zvyšuje částka, kterou jsou Češi ochotni za deset dní na dovolené utratit. Lidé podle Jana Papeže, místopředsedy pro vnější vztahy v Asociaci cestovních kanceláří ČR, již od roku 2014 stále častěji vyhledávají luxusnější rezorty a častěji místo autobusu volí jako dopravní prostředek dražší letadlo. To je vykoupeno obecně kratší délkou dovolené.

V rámci toho je podle Papeže patrný trend, kdy lidé stále častěji tlačí na cenu dopravy a věnují čas hledání nejlevnějších letenek. "Na ubytování lidé nešetří, pokud by měli zhoršit kvalitu. Tady vidím i do budoucna pokračování tohoto trendu," dodává.

Na dovolenou loni podle Czech fundu vyrazilo sedm z deseti Čechů. Pětina z nich si nechala cestu zařídit od cestovní kanceláře. Přesto, že průměrná tuzemská hrubá mzda činí přes 32 tisíc korun, neváhá si část lidí na dovolenou draze půjčit od nebankovních společností.

"Na dovolenou si musí půjčovat zhruba tři procenta Čechů. Brát si takový úvěr je z ekonomického hlediska holý nesmysl. Nicméně některé domácnosti se opravdu nacházejí pod tlakem svých známých nebo pod tlakem sociálních sítí, na které se s oblibou věší fotografie právě z dovolených," vysvětluje Kovanda.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Súdán je připraven uznat Izrael, pokud to schválí parlament

Súdánský premiér Abdalláh Hamduk je připraven normalizovat vztahy s Izraelem, pokud krok schválí dosud neustanovený parlament. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na súdánské vládní zdroje.

Zjištění je podle Reuters dosud nejzřetelnějším náznakem, že Hamduk je pod tlakem Spojených států ochoten uvažovat o navázání diplomatických styků s Izraelem. Uznání židovského státu přesto v nejbližší době není na pořadu dne, neboť súdánský přechodný parlament se dosud nesešel a není jasné, kdy tak učiní.

Současná úřednická vláda byla ustanovena po dlouhých jednáních mezi zástupci civilistů a vojenskými představiteli, jež následovala po skončení vlády dlouholetého prezidenta Umara Bašíra. Toho loni v dubnu svrhla armáda. Dalšími přechodnými institucemi jsou takzvaná suverénní rada a dosud neexistující parlament. Tyto instituce mají zemi spravovat tři roky, do konání voleb.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy