Mimořádná zpráva

Každý druhý Čech jezdí na dovolenou autem, desetina si s sebou veze i jídlo

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
14. 6. 2019 15:03
Více než polovina Čechů (55 procent) jezdí na dovolenou autem. Pětina (22 procent) volí nejraději leteckou dopravu. Hlavním kritériem výběru dopravy je pohodlí a pak cena. Vyplývá to z průzkumu NMS Market Research.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Pohodlí obecně je důležité pro výběr dopravy u 56 procent Čechů, 29 procent se ohlíží na cenu a jen 0,16 procenta na bezpečnost. Při volbě auta rozhodlo pohodlí u 63 procent respondentů, cena u necelé čtvrtiny (23 procent).

"Při nákupu auta je pro Čechy velikost úložného prostoru často jedním z rozhodujících kritérií. Roste proto zájem např. o dodávky s vestavbou na víkend, které mohou být přes týden zároveň využívané jako běžné užitkové vozy," komentuje výsledky průzkumu Jitka Jechová z Toyoty, která je zadavatelem průzkumu.

Svůj vůz si před odjezdem na prázdniny nechá alespoň někdy prohlédnout 55 procent lidí, pětina jede na prohlídku před každou dovolenou. Kolem 21 procent respondentů na dovolenou autem nejezdí.

Pokud Češi zvolí dovolenou v Česku, což je v téměř polovině případů, nejčastěji pořádají výlety na hrady a zámky (36 procent) a hory (24 procent). Následují návštěvy měst a koupališť.

Vlastní jídlo si na dovolenou vozí desetina lidí, více než čtvrtina nakupuje v lokálních obchodech či supermarketech a 61 procent si zajde do místní restaurace.

Průzkum uskutečnila agentura NMS Market Research pro společnost Toyota na začátku června mezi 1000 respondenty.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Nemocný muž zmizel jen v tričku. Našla ho na Olomoucku řidička

Policie našla sedmadvacetiletého nemocného muže, který dnes ráno opustil centrum Vincentinum ve Šternberku na Olomoucku pouze v tričku. Muž, který je epileptik a mohl být v ohrožení života, byl vypátrán v nedalekých Bohuňovicích na Olomoucku. Je v pořádku, uvedla policie na Twitteru.

Muž odešel z centra dnes před 08:00. Našel se po výzvě, kterou policisté zveřejnili. "Díky ní si pohřešovaného všimla řidička v nedalekých Bohuňovicích. V bundě půjčené od policistů se tak vrátil zpět do místa bydliště," uvedla policie.

Další zprávy