Češi si přestali mlít rohlíky doma. Zisk ze strouhanky je ale malý, zoufá si Agrofert

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
15. 12. 2019 16:28
Prodej strouhanky v posledních pěti letech stoupl o více než 60 procent. Informovala o tom společnost Agrofertu, pod kterou spadají velké pekárny Penam a United Bakeries, jež mají na trhu se strouhankou většinový podíl. Nejvíc se tohoto produktu prodá před Vánocemi, naopak nejméně v lednu. Za nárůstem nejspíš stojí to, že si lidé méně melou rohlíky doma.
Foto: ČTK

V roce 2014 prodaly firmy Agrofertu 2563 tun strouhanky, loni její prodej vzrostl na 4108 tun. "Prodej strouhanky už několik let po sobě roste a také letos očekáváme další meziroční nárůst. Zároveň s tím ale narážíme na kapacitu její výroby, a to v rámci celé divize pekáren," uvedl člen představenstva koncernu Jaroslav Kurčík. Koncern strouhanku vyrábí v pekárnách v Brandýse nad Labem a v Plzni.

Důvodem je podle něj nízká cena strouhanky a probíhající restrukturalizace pekáren. "Neodpovídající marže zároveň neumožňuje do další výroby investovat a rozšiřovat ji ve stávajících pekárnách." Pekárny patří stejně jako celý holding Agrofert do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Nejvíc strouhanky se prodá v období před Vánocemi, kdy se národ připravuje na kapra v trojobalu. "Naopak v lednu prodej strouhanky pravidelně prudce klesá, loni to bylo na zhruba třetinovou hodnotu prodeje v prosinci," dodal Martin Dolský z Penamu.

Strouhanka se vyrábí z rohlíků s nižším obsahem tuku, které se pečou speciálně pro její přípravu. Podle Terezy Skrbkové z řetězce Albert roste zájem o strouhanku kolem Velikonoc a Vánoc.

"Zákazníci v našich obchodech najdou také již předpřipravená balení rohlíků z předešlého dne. Pečivo je baleno po deseti kusech za cenu deset korun a je určeno hlavně k domácí výrobě strouhanky. Zákazníci využívají toto balení také při přípravě knedlíků či nádivek. Balení po deseti také předchází plýtvání potravinami," dodala.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy