Češi si přestali mlít rohlíky doma. Zisk ze strouhanky je ale malý, zoufá si Agrofert

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
15. 12. 2019 16:28
Prodej strouhanky v posledních pěti letech stoupl o více než 60 procent. Informovala o tom společnost Agrofertu, pod kterou spadají velké pekárny Penam a United Bakeries, jež mají na trhu se strouhankou většinový podíl. Nejvíc se tohoto produktu prodá před Vánocemi, naopak nejméně v lednu. Za nárůstem nejspíš stojí to, že si lidé méně melou rohlíky doma.
Foto: ČTK

V roce 2014 prodaly firmy Agrofertu 2563 tun strouhanky, loni její prodej vzrostl na 4108 tun. "Prodej strouhanky už několik let po sobě roste a také letos očekáváme další meziroční nárůst. Zároveň s tím ale narážíme na kapacitu její výroby, a to v rámci celé divize pekáren," uvedl člen představenstva koncernu Jaroslav Kurčík. Koncern strouhanku vyrábí v pekárnách v Brandýse nad Labem a v Plzni.

Důvodem je podle něj nízká cena strouhanky a probíhající restrukturalizace pekáren. "Neodpovídající marže zároveň neumožňuje do další výroby investovat a rozšiřovat ji ve stávajících pekárnách." Pekárny patří stejně jako celý holding Agrofert do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). 

Nejvíc strouhanky se prodá v období před Vánocemi, kdy se národ připravuje na kapra v trojobalu. "Naopak v lednu prodej strouhanky pravidelně prudce klesá, loni to bylo na zhruba třetinovou hodnotu prodeje v prosinci," dodal Martin Dolský z Penamu.

Strouhanka se vyrábí z rohlíků s nižším obsahem tuku, které se pečou speciálně pro její přípravu. Podle Terezy Skrbkové z řetězce Albert roste zájem o strouhanku kolem Velikonoc a Vánoc.

"Zákazníci v našich obchodech najdou také již předpřipravená balení rohlíků z předešlého dne. Pečivo je baleno po deseti kusech za cenu deset korun a je určeno hlavně k domácí výrobě strouhanky. Zákazníci využívají toto balení také při přípravě knedlíků či nádivek. Balení po deseti také předchází plýtvání potravinami," dodala.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy