Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, je nejnižší od roku 2008

ČTK ČTK
22. 5. 2017 13:16
V prvních měsících roku 2017 mělo své dluhy po splatnosti 7,41 procenta obyvatel, což je nejméně za posledních devět let. Podíl dluhů, které jsou po splatnosti, se snižuje ve všech krajích České republiky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Schopnost Čechů splácet závazky se dále zlepšuje. V prvním čtvrtletí roku 2017 mělo dluhy po splatnosti 7,41 procenta dospělých obyvatel země, což je nejméně od poloviny roku 2008. Na konci roku 2016 to bylo 7,44 procenta. Jejich podíl se snižuje ve všech krajích. Informovalo o tom sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o klientech s potížemi se splácením závazků.

V rámci Česka existují obrovské rozdíly mezi jednotlivými kraji, ale i okresy v rámci krajů či jednotlivými obcemi. Například v obci Bečov v okrese Most má v registru fyzických osob Solus zapsaný dluh po splatnosti 38 procent dospělých obyvatel obce. Existují ale obce, kde není u žádného z občanů ani jeden záznam.

Počet občanů s aktivním dluhem po splatnosti evidovaným v registru klesá ve všech krajích ČR čtvrté čtvrtletí v řadě. Významné zlepšení situace sleduje Solus zejména v krajích, kde jsou potíže s nesplácenými závazky dlouhodobě nejvyšší, tedy v Karlovarském a Ústeckém kraji. V ostatních krajích došlo spíše velmi k mírnému poklesu.

Členství ve sdružení Solus umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením svých závazků, dále k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví o dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována až tři roky. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků.

Sdružení vzniklo v létě 1999. Mezi členy je nyní 15 bank a stavebních spořitelen, 21 nebankovních finančních institucí, 11 telekomunikačních operátorů, čtyři distributoři energií, tři poskytovatelé tzv. peer to peer půjček a dva obchodní řetězce.

Kraj ČR Počet osob v prodlení v procentech
Praha 6,01
Středočeský 7,07
Jihočeský 6,64
Plzeňský 7,63
Karlovarský 12,53
Ústecký 13,95
Liberecký 9,89
Královéhradecký 6,93
Pardubický 6,24
Vysočina 4,84
Jihomoravský 5,92
Olomoucký 7,04
Zlínský 4,83
Moravskoslezský 9,39
Celá ČR 7,41

Zdroj: Solus

 

Právě se děje

před 6 minutami

Objem úvěrů na bydlení klesl v lednu o tři miliardy na 20,1 miliardy korun

Objem nových hypotečních úvěrů na bydlení od bank a stavebních spořitelen dosáhl v lednu 20,1 miliardy Kč. To je o tři miliardy méně než v prosinci 2020. Proti lednu 2020 je to o 5,5 miliardy, tedy o 38 procent více. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.

"Nástup do roku 2021 se z hlediska prodejů hypotečních úvěrů podle statistik ČNB podařil. Boom tedy pokračuje. A bude pokračovat do té doby, než se uklidní pandemická situace," uvedl poradce asociace Vladimír Staňura.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy