Podíl Čechů, kteří neplatí včas dluhy, je nejnižší od roku 2008

ČTK ČTK
22. 5. 2017 13:16
V prvních měsících roku 2017 mělo své dluhy po splatnosti 7,41 procenta obyvatel, což je nejméně za posledních devět let. Podíl dluhů, které jsou po splatnosti, se snižuje ve všech krajích České republiky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Schopnost Čechů splácet závazky se dále zlepšuje. V prvním čtvrtletí roku 2017 mělo dluhy po splatnosti 7,41 procenta dospělých obyvatel země, což je nejméně od poloviny roku 2008. Na konci roku 2016 to bylo 7,44 procenta. Jejich podíl se snižuje ve všech krajích. Informovalo o tom sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o klientech s potížemi se splácením závazků.

V rámci Česka existují obrovské rozdíly mezi jednotlivými kraji, ale i okresy v rámci krajů či jednotlivými obcemi. Například v obci Bečov v okrese Most má v registru fyzických osob Solus zapsaný dluh po splatnosti 38 procent dospělých obyvatel obce. Existují ale obce, kde není u žádného z občanů ani jeden záznam.

Počet občanů s aktivním dluhem po splatnosti evidovaným v registru klesá ve všech krajích ČR čtvrté čtvrtletí v řadě. Významné zlepšení situace sleduje Solus zejména v krajích, kde jsou potíže s nesplácenými závazky dlouhodobě nejvyšší, tedy v Karlovarském a Ústeckém kraji. V ostatních krajích došlo spíše velmi k mírnému poklesu.

Členství ve sdružení Solus umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením svých závazků, dále k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví o dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována až tři roky. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků.

Sdružení vzniklo v létě 1999. Mezi členy je nyní 15 bank a stavebních spořitelen, 21 nebankovních finančních institucí, 11 telekomunikačních operátorů, čtyři distributoři energií, tři poskytovatelé tzv. peer to peer půjček a dva obchodní řetězce.

Kraj ČR Počet osob v prodlení v procentech
Praha 6,01
Středočeský 7,07
Jihočeský 6,64
Plzeňský 7,63
Karlovarský 12,53
Ústecký 13,95
Liberecký 9,89
Královéhradecký 6,93
Pardubický 6,24
Vysočina 4,84
Jihomoravský 5,92
Olomoucký 7,04
Zlínský 4,83
Moravskoslezský 9,39
Celá ČR 7,41

Zdroj: Solus

 

Právě se děje

před 8 minutami

Seriál běžkyň v Ruce vyhrála Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru běžkyň na lyžích v Ruce vyhrála norská favoritka Therese Johaugová. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na 22. místo.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Další české lyžařky na bodované umístění nedosáhly, Kateřina Janatová skončila v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

Muži běží stíhačku na 15 km volně od 12:50.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy