Ceny vánočních stromků se letos nezmění. Nejprodávanější jedle bude do 900 korun

ČTK ČTK
29. 11. 2017 11:56
Velkoobchodní ceny stromků se nezvýšily, proto se nebudou z valné většiny zvyšovat ani v maloobchodě. V některých případech ale může nastat zdražení oproti loňsku kvůli pořízení pokladen pro elektronickou evidenci tržeb. Kvalitních stromků je v Česku dostatek, nabídka druhů i velikostí bude pestrá.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Sušice - Ceny vánočních stromků i jejich prodej letos zůstanou na loňské úrovni. Kvalitních stromků je v Česku dostatek, nabídka druhů i velikostí bude pestrá. Velkoobchodní ceny se nezvýšily, proto se nebudou z valné většiny zvyšovat ani v maloobchodě.

V některých případech může nastat zdražení oproti loňsku kvůli pořízení pokladen pro elektronickou evidenci tržeb, řekl místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman.

"Maloobchodní ceny budou, tak jako v minulosti, regionálně rozdílné. Prodej začne počátkem prosince," uvedl Valdman, který spravuje třicetihektarovou plantáž u Sušice a prodává stromky velkým obchodníkům.

U nejprodávanějších kategorií stromků ve velikosti 150 až 200 centimetrů sdružení předpokládá, že cena jedle kavkazské bude od 550 do 900 korun. Na horní hranici bude její cena v centru Prahy, kde je vysoký nájem za prodejní místo, u pěstitele na vsi by měla být naopak kolem 550 Kč. Stříbrný smrk má přijít na 400 až 600 korun, smrk ztepilý i borovice lesní na 300 až 400 Kč, borovice černá na 400 až 500 Kč.

"Domácí produkce pravidelně stoupá, což zajišťuje spotřebitelům čerstvě sklizené stromky," uvedl Valdman.

Stále větším problémem jsou podle něj pro české pěstitele dovozy, kvůli kterým pak mají problém prodat své zboží. Nejvíce je trápí nárůst dovozu z Polska a Dánska, kterým pomáhají v propagaci i ambasády. Polské plantáže založily dánské firmy a v ČR vydávají stromky za dánské. "Pokud jsou dlouho v paletách, mohou se zapařit a začnou opadávat," uvedl Valdman. Podle sdružení to nejsou příliš kvalitní stromky a některé obchody je používají jako marketingový tah k lákání zákazníků. "Přestože naši pěstitelé jsou schopni nabídnout mnohem kvalitnější stromky, je pro ně stále obtížnější jim cenově konkurovat," uvedl místopředseda sdružení.

Pěstitelé měli navíc problémy s jarním mrazem a velkým suchem v červnu a červenci. "Byly ztráty na výsadbách, což ale neovlivní cenu stromku, ale výdaje pěstitele, protože musí sázet znovu," uvedl Valdman.

V Česku se ročně spotřebuje až 1,3 milionu vánočních stromků. Jedlí je kolem 65 procent, stříbrného smrku 15 procent a po deseti procentech borovice a klasického smrku. Dovozy tvoří zhruba polovinu prodejů.

"Lidé vyžadují stále vyšší kvalitu vánočních stromků, a proto v současné době všechny prodávané stromky pocházejí ze speciálních plantáží. Jejich kvalita stále roste," uvedlo sdružení.

Naopak prodej plastových stromků klesá, jejich podíl je asi deset procent. Je to dáno pestrou a kvalitní nabídkou živých stromků a rostoucí životní úrovní. Lidé se navíc více vrací k tradicím a živý stromek navodí jinou atmosféru, uvedl Valdman.

Řezaný stromek se má skladovat v chladu v nádobě s vodou. Je nutné odříznout špalíček na kmínku, zalepeném smolou. Díky řezu přijme asi pět litrů vody a zůstane déle svěží.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy