Ceny rostou nejvíce za pět let, hlásí statistici. Podívejte se, co nejvíce zdražilo

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 9. 11. 2017 9:33
Inflaci vytvářejí především zdražující potraviny. Za poslední rok si za ně připlácíme v průměru skoro o osm procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Inflace v Česku se dostala na nejvyšší úroveň za posledních pět let. Spotřebitelské ceny v říjnu stouply o 2,9 procenta oproti stejnému období loňského roku, oproti letošnímu září pak o 0,5 procenta. Vyplývá to z čerstvých údajů České statistického úřadu.

"V meziročním srovnání zůstávají hlavním zdrojem růstu spotřebitelských cen potraviny," říká analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. K růstu výrazněji přispívají i dražší náklady na bydlení včetně energií a v neposlední řadě i zvýšení cen v restauracích a ubytovacích zařízení.

Ekonom Petr Dufek z ČSOB připomíná, že v říjnu doznívala máslová horečka, a jak uvádí statistický úřad, přidalo se k ní i zdražení čerstvé zeleniny. "Inflaci v ČR vytvářejí především zdražující potraviny. Za poslední rok si za ně připlácíme v průměru skoro o osm procent a podílejí se na inflaci v podstatě z poloviny," upřesňuje.

Položka Meziroční změna
čerstvé máslo + 50,7 %
vejce + 36,4 %
korerostlinné a ostatní tuky + 14,4 %
jogurty + 13,1 %
sýry + 12,7 %
mléko + 11,4 %
zelenina + 10,4 %
ovoce + 8,2 %
stravovací služby + 7,2 %
pekárenské výrobky a obiloviny + 6,1 %
maso + 4,9 %
nealkoholické nápoje + 4,3 %
čisté nájemné + 2,9 %
pohonné hmoty + 2,6 %
obuv + 2,5 %
oděvy - 1,9 %
telefonní a telefaxové služby - 1,8 %

"Pro domácnosti pozitivní zprávou je, že inflace v říjnu pravděpodobně dosáhla svých letošních maxim a v závěru roku tempo růstu spotřebitelských cen přece jen poleví. Hlavním důvodem je vyšší srovnávací základna z loňského listopadu a prosince. Čeho se však v nejbližších měsících rozhodně nedočkáme, jsou nižší ceny potravin," dodává Novák.

V porovnání s letošním zářím stouply v říjnu zejména ceny zeleniny (o 8,4 procenta, zejména vlivem zdražení plodové zeleniny o 35 procent). Vejce zdražila o 12,5 procenta, ovoce o šest procent, máslo o 5,6 procenta.

Výrazná inflace může podle analytiků vést k tomu, že Česká národní banka (ČNB) bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, aby cenový růst udržela pod kontrolou. ČNB by podle analytiků mohla ke zvýšení přistoupit už na svém dalším měnovém zasedání 21. prosince. Zvýšení sazeb pak dopadá na ceny úvěrů a hypoték.

Když minulý týden ČNB zdvojnásobila hlavní úrokovou sazbu na 0,5 procenta, zdůvodnila to obavami, že inflace se vzdaluje od dvouprocentního cíle, který podle banky ekonomice vyhovuje.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy