Celníci našli ve třetině obchodů staré kolky u cigaret. Zabránili vysokému úniku daní

ČTK ČTK
10. 7. 2020 14:33
Zhruba třetina obchodů v Česku ještě v červenci prodávala cigarety se starým kolkem pro nižší spotřební daň, zjistili celníci při kontrole 306 trafik, tržnic a dalších provozoven. Zabránili tak téměř milionovému úniku spotřební daně. Nová sazba spotřební daně z cigaret platí od března, čas na doprodej zásob stát prodloužil kvůli pandemii koronaviru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Obchodníci s tabákovými výrobky mohli prodávat nebo skladovat cigarety s nálepkou pro nižší sazbu spotřební daně do 30. června. "Celkem bylo zajištěno 339 662 kusů cigaret, čímž bylo zabráněno úniku spotřební daně ve výši kolem 985 000 korun," uvedla mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková.

Nejvíce cigaret se starým kolkem celníci našli v Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji. Celní správa cigarety nechá zlikvidovat.

Čtyřdenní celostátní kontrolní akce se počátkem července zúčastnilo zhruba 400 celníků. Našli také téměř 300 padělků značkového zboží, jejichž originály by stály asi 265 000 korun, a odhalili únik spotřební daně zhruba 44 000 korun při prodeji 393 litrů lihovin. "Porušení (zákona) bude řešeno ve správním řízení," doplnila Kaňková.

Podle původních pravidel mohli cigarety se starým kolkem obchodníci prodávat do konce května, vláda kvůli koronaviru navrhla prodloužení lhůty pro stahování cigaret z trhu do konce června. Sněmovna na návrh Miroslava Kalouska (TOP 09) prodloužila o měsíc i lhůtu pro doprodej starých cigaret, změnu podpořili i Senát a prezident. Zvýšení spotřební daně z cigaret zhruba o deset procent platné od března sněmovna schválila loni. Kolky na krabičkách s novou daní nesou písmeno Z, staré nálepky byly s písmenem V.

Video: Kouření je společensky nepřijatelné, výrazně dražší cigarety snižují spotřebu, říká expert

Hrozí, že zahřívaný tabák se stane populární, zatím nevíme, co přesně dělá se zdravím. Vztah lidí ke kouření se mění, směřuje k nekuřáckému prostředí | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 49 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy