Část miliardové půjčky pro OKD by se nemusela státu nikdy vrátit, připustil Mládek

ČTK ČTK
12. 6. 2016 12:44
Peníze státu jsou podle ministra průmyslu Jana Mládka potřeba na platy horníků OKD, na plynulý přechod horníků do jiných zaměstnání a na to, aby insolvence, v které se OKD nachází, nebyla chaotická. Mládek připustil, že část až miliardové půjčky by se státu nemusela vrátit.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: ČTK

Praha - Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) připustil, že část až miliardové půjčky, kterou by stát mohl OKD poskytnout, by se státu nemusela vrátit. Půjčka státu by ale podle něj byla při vyplácení pohledávek prioritní. Pravicová opozice s finanční pomocí státu nesouhlasí, podle místopředsedkyně ODS Alexandry Udženije by stát neměl nesystémově zachraňovat jednu vybranou firmu.

Mládek v televizní debatě na Primě uvedl, že peníze státu jsou potřeba na platy horníků, na plynulý přechod horníků do jiných zaměstnání a na to, aby insolvence, v které se OKD nachází, nebyla chaotická. Proto by měl podle něj stát peníze půjčit i s rizikem, že se část nevrátí. "Je to superseniorní pohledávka, čili prioritní. Ambicí je (vrátit) samozřejmě 100 procent, ale nejsem připraven to zaručit," uvedl ministr Mládek.

ODS s půjčkou pro OKD nesouhlasí. "OKD je soukromá firma, nevím, proč by ji stát měl zachraňovat. Řeší se to pro jeden soukromý podnik, ale na OKD je nabaleno spousta jiných firem, ty taky budou muset skončit," uvedla Udženija. Podle ní by část horníků měla odejít do předčasného důvodu a část absolvovat rekvalifikaci. Stát by měl podle Udženije rovněž podpořit firmy v regionu, které by bývalé horníky zaměstnaly.

Zatím není jasné, kolik by stát mohl OKD půjčit, ani jakým způsobem. Jasno by mohlo být do konce června. Mládek navrhuje půjčku až miliardu korun od státního podniku Prisko. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s miliardou nesouhlasí. Při návštěvě OKD tento týden ale připustil, že by firma mohla potřebovat až 400 milionů korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy