Září na zahradě: čeká vás sklízení plodů a boj s listím

Andrea Berniová
30. 8. 2012 9:00
Co zahrada potřebuje, když se léto chýlí ke konci? Nepřestávejte o ni pečovat
V září sklidíte jablka, ale i hrušky
V září sklidíte jablka, ale i hrušky | Foto: Ahold Slovakia

Léto pomalu končí a přichází podzim. Vaše zahrada vám tuto skutečnost spolehlivě připomene. Kromě pravidelné péče o trávník - tedy jeho sekání, zavlažování a hnojení - z něj nyní budete muset odstraňovat spadané listí. Pokud hodláte trávník založit nově, nebo ho obnovit, je v září vhodná doba.

Co ještě pokvete?

Kvetoucích rostlin už si příliš neužijete - bude jich čím dál méně. Mezi posledními květy najdete například některé druhy růží, ale také ibišek či hortenzie. Budete mít radost z ovocných stromů obsypaných plody. Co s velkým množstvím jablek či hrušek? Můžete je zavařovat, anebo z nich připravit mošt. Pokud chcete ovoce ještě nějakou dobu skladovat v syrovém stavu, důsledně oddělte zdravé plody od těch nahnilých. Plody byste měli uchovávat na chladném, temném a suchém místě. Kromě jablek a hrušek dozrávají také ostružiny a švestky, vlašské ořechy či vinná réva. Dále mohou dozrávat rajčata či okurky, ale také papriky a cukety. Prázdné záhony okopejte a pohnojte. Sklidit byste měli různé bylinky, například bazalku či majoránku.

Začněte vysazovat květiny, ale i keře

V září můžete začít s vysazováním některých okrasných květin, třeba lilií, růží či tulipánů, ale zapomenout byste neměli ani na jahodníky. Počátkem podzimu také můžete založit živý plot. Jehličnaté stromy, které zdobí vaši zahradu, je potřeba před zimou dostatečně zalévat.

Pokojové rostliny, které jste během léta nechávali venku, raději pomalu nanoste do interiéru. Pokud máte zahradní jezírko, odstraňujte z něj spadané listí, jinak by v něm mohlo tlít. Můžete sázet stromy a keře. Ani v září si neodpočinete od boje se škůdci a s plevelem.

 

Právě se děje

před 9 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy