Lépe není, stavebnictví je 15 % pod úrovní roku 2008

Veronika Skálová Veronika Skálová
7. 11. 2011 9:08
Za čtvrtletí klesla stavební produkce o 8,4 procenta
Nejbohatší čínská vesnice Chua-si slaví padesát let od svého založení. Každá rodina zde vlastní dům, auto, na účtech má 250 tisíc dolarů a užívá si bezplatnou lékařskou péči a vzdělání. Na snímku: stavba dalšího domu pro další úspěšnou rodinu z Chua-si.
Nejbohatší čínská vesnice Chua-si slaví padesát let od svého založení. Každá rodina zde vlastní dům, auto, na účtech má 250 tisíc dolarů a užívá si bezplatnou lékařskou péči a vzdělání. Na snímku: stavba dalšího domu pro další úspěšnou rodinu z Chua-si. | Foto: Reuters

Praha - Další meziroční pokles v řadě vykázalo ve srovnání s loňským rokem české stavebnictví. Podle aktuálního údaje Českého statistického úřadu pokleslo v září o 6,7 procenta, ve srovnání s předchozím měsícem bylo o 0,3 procenta výkonnější.

Hlavní podíl mělo na meziročním poklesu pozemní stavitelství, jehož výkon se snížil o 7,3 procenta, ale méně zakázek bylo i v inženýrském odvětví (pokles o 5,5 procenta). Při srovnání s předkrizovým rokem 2008 je české stavebnictví o 14,9 procenta níž.

Pokles vykázalo stavebnictví i v souhrnu za celé třetí čtvrtletí. Jeho produkce se snížila o 8,4 procenta, o něco vyšší podíl na tom měl propad v inženýrském stavitelství (pokles o 14,6 procenta), pozemní kleslo o 5,3 procenta.

Vydaných stavebních povolení je mírně více

Mírnou naději dává stavebníkům do budoucna počet vydaných stavebních pololetí, který stoupl v září i v celém čtvrtletí. Meziroční růst v září byl o něco vyšší, úřady vydaly o 4,4 procenta víc povolení, od července do srpna jich vydaly o 2,1 procenta víc než v loňském třetím kvartále.

V září mírně rostl také počet nově rozestavených bytů, který se zvýšil o 2,4 procenta, za celé čtvrtletí byl ale tento údaj o 7,4 procenta pod úrovní stejného období loňského roku.

Stejně jako v předchozích měsících i v září se snižoval počet dokončených bytů, klesl v meziročním srovnání o 41,5 procenta, za čtvrtletí nebyl propad tak velký, dokončených bytů bylo o 10,8 procenta méně než loni.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy