Mimořádná zpráva

Lépe není, stavebnictví je 15 % pod úrovní roku 2008

Veronika Skálová Veronika Skálová
7. 11. 2011 9:08
Za čtvrtletí klesla stavební produkce o 8,4 procenta
Nejbohatší čínská vesnice Chua-si slaví padesát let od svého založení. Každá rodina zde vlastní dům, auto, na účtech má 250 tisíc dolarů a užívá si bezplatnou lékařskou péči a vzdělání. Na snímku: stavba dalšího domu pro další úspěšnou rodinu z Chua-si.
Nejbohatší čínská vesnice Chua-si slaví padesát let od svého založení. Každá rodina zde vlastní dům, auto, na účtech má 250 tisíc dolarů a užívá si bezplatnou lékařskou péči a vzdělání. Na snímku: stavba dalšího domu pro další úspěšnou rodinu z Chua-si. | Foto: Reuters

Praha - Další meziroční pokles v řadě vykázalo ve srovnání s loňským rokem české stavebnictví. Podle aktuálního údaje Českého statistického úřadu pokleslo v září o 6,7 procenta, ve srovnání s předchozím měsícem bylo o 0,3 procenta výkonnější.

Hlavní podíl mělo na meziročním poklesu pozemní stavitelství, jehož výkon se snížil o 7,3 procenta, ale méně zakázek bylo i v inženýrském odvětví (pokles o 5,5 procenta). Při srovnání s předkrizovým rokem 2008 je české stavebnictví o 14,9 procenta níž.

Pokles vykázalo stavebnictví i v souhrnu za celé třetí čtvrtletí. Jeho produkce se snížila o 8,4 procenta, o něco vyšší podíl na tom měl propad v inženýrském stavitelství (pokles o 14,6 procenta), pozemní kleslo o 5,3 procenta.

Vydaných stavebních povolení je mírně více

Mírnou naději dává stavebníkům do budoucna počet vydaných stavebních pololetí, který stoupl v září i v celém čtvrtletí. Meziroční růst v září byl o něco vyšší, úřady vydaly o 4,4 procenta víc povolení, od července do srpna jich vydaly o 2,1 procenta víc než v loňském třetím kvartále.

V září mírně rostl také počet nově rozestavených bytů, který se zvýšil o 2,4 procenta, za celé čtvrtletí byl ale tento údaj o 7,4 procenta pod úrovní stejného období loňského roku.

Stejně jako v předchozích měsících i v září se snižoval počet dokončených bytů, klesl v meziročním srovnání o 41,5 procenta, za čtvrtletí nebyl propad tak velký, dokončených bytů bylo o 10,8 procenta méně než loni.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Volby by nyní vyhrálo ANO s 23,5 pct hlasů. Koalice Spolu by byla na druhém místě s 21,5 pct a předstihla by o půl pct Piráty se STAN, zjistilo CVVM.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty, odbavila nejméně lidí za 25 let

Skupina Letiště Praha se loni propadla do provozní ztráty 687 milionů korun z předloňského provozního zisku 4,7 miliardy korun. Uvedla to v tiskové zprávě. Negativní vliv na hospodaření měla podle ní krize v letecké dopravě způsobená pandemií covidu-19, která zapříčinila pokles počtu cestujících téměř o 80 procent.

Skupina podotkla, že tento stav významně ovlivnil také služby odbavení cestujících i letadel, které poskytuje dceřiná společnost Czech Airlines Handling. Pokles provozu i částečná nejistota na trhu se pak dotkly i segmentu údržby letadel, kterou zajišťuje Czech Airlines Technics. Pražské letiště v roce 2020 odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je nejméně za posledních 25 let.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Ekonomika Evropské unie vzrostla o 1,9 procenta, nejmenší nezaměstnanost je v Česku

Ekonomika Evropské unie ve druhém čtvrtletí vzrostla o 1,9 procenta, a zotavila se tak z poklesu 0,1 procenta v prvním kvartálu, za kterým stály negativní dopady šíření koronaviru. Ve svém prvním rychlém odhadu to oznámil statistický úřad Eurostat.

V EU také druhý měsíc v řadě ubylo lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší nezaměstnanost je v Česku, kde klesla na 2,8 procenta.

Míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci 2,2 procenta a po mírném červnovém zpomalení se vrátila k růstu z předchozích měsíců. V červnu ceny meziročně vzrostly o 1,9 procenta. Údaje za celou Evropskou unii odhad neobsahuje, úřad je zveřejní v polovině srpna. Evropská centrální banka v polovině července oznámila, že inflační cíl zvedá na dvě procenta. Analytici přitom počítají s tím, že i tuto metu letos růst cen překoná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy