Lépe není, stavebnictví je 15 % pod úrovní roku 2008

Veronika Skálová Veronika Skálová
7. 11. 2011 9:08
Za čtvrtletí klesla stavební produkce o 8,4 procenta
Nejbohatší čínská vesnice Chua-si slaví padesát let od svého založení. Každá rodina zde vlastní dům, auto, na účtech má 250 tisíc dolarů a užívá si bezplatnou lékařskou péči a vzdělání. Na snímku: stavba dalšího domu pro další úspěšnou rodinu z Chua-si.
Nejbohatší čínská vesnice Chua-si slaví padesát let od svého založení. Každá rodina zde vlastní dům, auto, na účtech má 250 tisíc dolarů a užívá si bezplatnou lékařskou péči a vzdělání. Na snímku: stavba dalšího domu pro další úspěšnou rodinu z Chua-si. | Foto: Reuters

Praha - Další meziroční pokles v řadě vykázalo ve srovnání s loňským rokem české stavebnictví. Podle aktuálního údaje Českého statistického úřadu pokleslo v září o 6,7 procenta, ve srovnání s předchozím měsícem bylo o 0,3 procenta výkonnější.

Hlavní podíl mělo na meziročním poklesu pozemní stavitelství, jehož výkon se snížil o 7,3 procenta, ale méně zakázek bylo i v inženýrském odvětví (pokles o 5,5 procenta). Při srovnání s předkrizovým rokem 2008 je české stavebnictví o 14,9 procenta níž.

Pokles vykázalo stavebnictví i v souhrnu za celé třetí čtvrtletí. Jeho produkce se snížila o 8,4 procenta, o něco vyšší podíl na tom měl propad v inženýrském stavitelství (pokles o 14,6 procenta), pozemní kleslo o 5,3 procenta.

Vydaných stavebních povolení je mírně více

Mírnou naději dává stavebníkům do budoucna počet vydaných stavebních pololetí, který stoupl v září i v celém čtvrtletí. Meziroční růst v září byl o něco vyšší, úřady vydaly o 4,4 procenta víc povolení, od července do srpna jich vydaly o 2,1 procenta víc než v loňském třetím kvartále.

V září mírně rostl také počet nově rozestavených bytů, který se zvýšil o 2,4 procenta, za celé čtvrtletí byl ale tento údaj o 7,4 procenta pod úrovní stejného období loňského roku.

Stejně jako v předchozích měsících i v září se snižoval počet dokončených bytů, klesl v meziročním srovnání o 41,5 procenta, za čtvrtletí nebyl propad tak velký, dokončených bytů bylo o 10,8 procenta méně než loni.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 39 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 44 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy