Jak oživit město, aby se v něm dobře žilo

Jak oživit město, aby se v něm dobře žilo
Pavilon na Petkovškově nábřeží, Lublaň, 2010 (foto: Breda Bizjak) V samém centru města byl vybudován odpočinkový pavilon s možností posezení a výhledem na Zámecký vrch. Střecha pavilonu je v letním období porostlá popínavými rostlinami, a vytváří tak přírodní bariéru proti ostrému slunci.
Řeznický most, Lublaň, 2010 (foto: archiv Atelier arhitekti) V rámci revitalizace břehů bylo postaveno i několik nových mostů pro pěší, mezi nimi např. Gruberův, Řeznický a Obilní, a některé stávající byly zrekonstruovány, např. Starý Hradecký.
Řeznický most, Lublaň, 2010 (foto: archiv Atelier arhitekti) Na kvalitu veřejného prostoru dbali architekti a zadavatelé i na méně exponovaných místech, jako je tomu v případě Řeznického mostu. Pod úroveň pěší zóny byly vysázeny stromy, které kruhovými otvory vyčnívají nad úroveň mostu.
Renovace ulice Ključavničarka, Lublaň, 2010 (foto: archiv Atelier arhitekti) Městská rada Lublaně se ovšem nezaměřila pouze na břehy řeky. Architektonické zásahy se týkaly i drobnějších úprav městského centra.
Foto: Galerie Jaroslava Fragnera
Věra Tůmová
30. 6. 2013 17:00

Nejlepší projekty loňského roku realizované ve veřejném prostoru se nyní představují v pražské Galerii Jaroslava Fragnera (do 1. září). Evropská cena za městský veřejný prostor vznikla z iniciativy Centre for Contemporary Culture of Barcelona v roce 1999 a dává si za cíl zdůraznit důležitost veřejného prostoru v demokratickém životě měst. Letos bylo zařazeno 337 projektů z 36 zemí Evropy.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Evropská města demonstrují kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu

Do ulic kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu vyrazily tisíce lidí v několika evropských městech. Proti dvěma stovkám lidí na zakázané demonstraci na podporu Palestinců použila pařížská policie vodní děla a slzný plyn.  Manifestovalo se i v dalších francouzských městech. Úřady povolily demonstrace v Lyonu, Bordeaux, Marseille, Nantes, Rennes, Štrasburku, Toulouse, Lille, Metz či Saint-Etienne. "Izrael je vrah," skandovaly desítky demonstrantů v Montpellier.

Ve španělském hlavním městě Madridu vyjadřovalo podporu Palestincům asi 2500 demonstrantů. "Jedni mlčí, druzí trpí" a "Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny," stálo na transparentech. "To není válka, to je genocida," volal dav, ve kterém bylo podle Le Parisien hodně mladých žen.

Tisíce sympatizantů s palestinskou věcí prošly Hyde Parkem v centru Londýna, přibližně 120 lidí protestovalo i v Berlíně. Další protesty proběhly v Londýně, ve švédském městě Malmö a v několika německých městech. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V nominaci Slovenska na MS je z NHL jen útočník Studenič

Hokejisté Slovenska mají v nominaci na mistrovství světa v Rize jediného hráče, který v této sezoně okusil NHL. Je jím dvaadvacetiletý útočník Marián Studenič, který se dočkal premiéry v dresu New Jersey. Sedm hráčů si získalo pozornost kanadského kouče Slováků Craiga Ramsayho při angažmá v české extralize.

Nominace hokejistů Slovenska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Július Hudáček (Spartak Moskva/KHL), Adam Húska (Hartford/AHL), Branislav Konrád (Olomouc/ČR),

obránci: Martin Bučko, Marek Ďaloga (oba Pardubice/ČR), Michal Ivan (Zvolen), Daniel Gachulinec (Detva), Šimon Nemec (Nitra), Martin Gernát (Třinec/ČR), Mário Grman (SaiPa Lappeenranta/Fin.), Adam Jánošík (Oskarshamn/Švéd.), Samuel Kňažko (TPS Turku/Fin.), Mislav Rosandič (Liberec/ČR),

útočníci: Peter Cehlárik, Marek Hrivík (oba Leksand/Švéd.), Kristián Pospíšil, Pavol Skalický (oba Lukko Rauma/Fin.), Martin Faško-Rudáš (Banská Bystrica), Adrián Holešinský (Nitra), Miloš Kelemen (Zvolen), Dávid Buc (Bratislava Capitals/ICEHL), Michal Krištof (Kärpät Oulu/Fin.), Róbert Lantoši (Providence/AHL), Adam Liška (Čerepovec/KHL), Miloš Roman (Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fin.), Marián Studenič (New Jersey/NHL), Matúš Sukeľ (Sparta Praha/ČR).

Další zprávy