Co byste v architektonické galerii asi nečekali

Co byste v architektonické galerii asi nečekali
Cadavre Exquis, 2013. Součástí výstavy je také socha umístěná ve dvorním traktu Betlémské kaple, která je kolektivní asambláží jednotlivých sochařů či výtvarníků.
Cadavre Exquis, 2013. Socha Cadavre Exquis je inspirována stejnojmennou surrealistickou hrou. Dílo vznikalo postupně během celého týdne před zahájením výstavy, které se uskutečnilo desátého července, kdy byla socha slavnostně odhalena.
Cadavre Exquis, 2013. Zajímavostí je, že žádný z umělců nemohl vidět dílo svého předchůdce, protože bylo pečlivě zakryto. Konečný výsledek tak nabízí nečekaná propojení díla téměř dvou desítek  umělců - Jana Šerých, Jiřího Davida, Anny Ročňové, Jana Boháče, Evy Koťátkové, Pavly Sceránkové, Jiřího Kovandy, Pavla Sterce a dalších.
Pohled do expozice.  Stopy, 1969. Na výstavě v Lapidáriu Betlémské kaple jsou k vidění díla takřka čtyřiceti autorů. Nechybí zde ani známá česká sochařka Eva Kmentová a její sádrové odlitky chodidel. 
Foto: GJF
Věra Tůmová
27. 7. 2013 19:30

Galerie Jaroslava Fragnera (GJF) nepřipravuje pouze výstavy o architektuře, ale již podruhé pořádá i multižánrový festival Open Air Aréna Betlémské náměstí. Ten netradičním způsobem přináší do veřejného prostranství i díla současných umělců. V rámci festivalu bude do 11. srpna otevřená výstava v Lapidáriu Betlémské kaple, v dalších osmi týdnech pak budou na řadě i divadelní představení, koncerty a Betlémská kulturní noc.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel požárů, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy