Chalupaření je stále v kurzu, a to i mezi mladými

Věra Tůmová
7. 10. 2012 12:00
Vášeň Čechů k chalupaření nemizí. Přebírají ji už i mladé ročníky

Praha - Češi si nepřestali pořizovat rekreační víkendové a letní bydlení v podobě chat a chalup ani v novém tisíciletí. Národní vášeň pro chalupaření přitom nezůstala jen záležitostí rodin a starších generací. Naopak druhou nejsilnější skupinou, která si pořizuje rekreační objekty, jsou takzvaní „singles", tedy lidé, kteří žijí zpravidla sami ve vlastní domácnosti.

Tyto údaje vyplývají z dlouhodobých statistik Hypoteční banky, která jako poskytovatel úvěrů na nemovitosti sleduje nejen financování klasického trvalého bydlení, ale i nákupy rekreačních sídel.

Novodobí chalupáři a chataři

Z těchto statistik je dále zřejmé, že rekreační objekty si nejčastěji kupují rodiny s dětmi, které tvoří přes 53 procent kupců letních a odpočinkových sídel. Až 38 procent kupců pak představují již zmiňovaní singles, kteří obvykle náleží ke generaci současných třicátníků, kteří již několik let pracují a žijí samostatně.

Z hlediska regionů, odkud se rekrutují lidé, kteří si pořizují na úvěry rekreační bydlení, pak hraje prim klasicky Praha a Střední Čechy. Mezi kupci chat a chalup na hypotéku od Hypoteční banky představují obyvatelé těchto oblastí 28 procent.

„Dalším regionem, kde mají silnou vášeň pro chalupaření, je region Plzeňský (13 procent) a oblast jižní Moravy (9 procent)," konstatuje mluvčí banky Kateřina Krásová. Podle ní je dále také evidentní, že Češi si své rekreační bydlení pořizují především v regionu, kde žijí.

Jedním z rozhodujících kritérií při nákupu chaty a chalupy tak bývá také krátká dojezdová vzdálenost. Například obyvatelé plzeňského regionu chalupaří nejčastěji na Šumavě.

„Z regionů, kde se nejčastěji pořizují rekreační objekty, pak vyniká především Středočeský, Plzeňský a Jihomoravský kraj. To přisuzujeme velmi dobré dopravní dostupnosti těchto lokalit," poznamenává Jan Sadil z Hypoteční banky.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americká sněmovna odvolala souhlas s vojenskými operacemi USA v Iráku

Americká Sněmovna reprezentantů dnes schválila návrh zrušit téměř dvacet let staré rozhodnutí Kongresu, které umožnilo nasazení vojenské síly v Iráku. Pokud návrh projde i Senátem, prezident USA by potřeboval k případnému spuštění bojové operace na iráckém území nový souhlas zákonodárců. Současný šéf Bílého domu Joe Biden zneplatnění autorizace z roku 2002 podporuje.

Sněmovna ovládaná od roku 2019 Bidenovou Demokratickou stranou tento postup podpořila už loni. Senát, kde měli až do letošního roku většinu republikáni, ovšem návrh odmítaný administrativou prezidenta Donalda Trumpa neprojednal, připomíná zpravodajský web Axios.

Dnes zrušení souhlasu s vojenskými operacemi v Iráku podpořilo kromě demokratické většiny také 49 republikánů. Loni tak učinilo pouze deset zástupců Republikánské strany. Výsledek dnešního hlasování byl 268 pro a 161 proti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy