Chalupaření je stále v kurzu, a to i mezi mladými

Věra Tůmová
7. 10. 2012 12:00
Vášeň Čechů k chalupaření nemizí. Přebírají ji už i mladé ročníky

Praha - Češi si nepřestali pořizovat rekreační víkendové a letní bydlení v podobě chat a chalup ani v novém tisíciletí. Národní vášeň pro chalupaření přitom nezůstala jen záležitostí rodin a starších generací. Naopak druhou nejsilnější skupinou, která si pořizuje rekreační objekty, jsou takzvaní „singles", tedy lidé, kteří žijí zpravidla sami ve vlastní domácnosti.

Tyto údaje vyplývají z dlouhodobých statistik Hypoteční banky, která jako poskytovatel úvěrů na nemovitosti sleduje nejen financování klasického trvalého bydlení, ale i nákupy rekreačních sídel.

Novodobí chalupáři a chataři

Z těchto statistik je dále zřejmé, že rekreační objekty si nejčastěji kupují rodiny s dětmi, které tvoří přes 53 procent kupců letních a odpočinkových sídel. Až 38 procent kupců pak představují již zmiňovaní singles, kteří obvykle náleží ke generaci současných třicátníků, kteří již několik let pracují a žijí samostatně.

Z hlediska regionů, odkud se rekrutují lidé, kteří si pořizují na úvěry rekreační bydlení, pak hraje prim klasicky Praha a Střední Čechy. Mezi kupci chat a chalup na hypotéku od Hypoteční banky představují obyvatelé těchto oblastí 28 procent.

„Dalším regionem, kde mají silnou vášeň pro chalupaření, je region Plzeňský (13 procent) a oblast jižní Moravy (9 procent)," konstatuje mluvčí banky Kateřina Krásová. Podle ní je dále také evidentní, že Češi si své rekreační bydlení pořizují především v regionu, kde žijí.

Jedním z rozhodujících kritérií při nákupu chaty a chalupy tak bývá také krátká dojezdová vzdálenost. Například obyvatelé plzeňského regionu chalupaří nejčastěji na Šumavě.

„Z regionů, kde se nejčastěji pořizují rekreační objekty, pak vyniká především Středočeský, Plzeňský a Jihomoravský kraj. To přisuzujeme velmi dobré dopravní dostupnosti těchto lokalit," poznamenává Jan Sadil z Hypoteční banky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy