Červenec na zahradě: zavlažujte a dejte si maliny

Andrea Berniová
29. 6. 2012 14:05
Vaše zahrada potřebuje dostatek vody a kypřit půdu
Nejlépe chutnají maliny z vlastní zahrádky
Nejlépe chutnají maliny z vlastní zahrádky | Foto: Jiří Mevald

Během června jste si mohli pochutnávat na vlastnoručně vypěstovaných jahodách a také na třešních. Třešně vydrží ještě počátkem července, navíc už dozrává více malin, budete sklízet i višně, ale i angrešt a rybíz.

Ve druhé půlce července dozrají rajčata a okurky, sklízet můžete i hrášek. Ve skleníku či fóliovníku nezapomínejte větrat, obzvlášť horké letní dny jsou pro rostliny rizikové.

Dostatečně zavlažujte

Pokud máte na zahradě vodní jezírko, je potřeba v něm doplňovat vodu, obzvlášť když se během horkých letních dnů pomalu odpařuje. Neměli byste ale vypouštět celé jezírko a plnit ho novou vodou - vodní rostliny (například lekníny, které nyní kvetou), by tuto změnu nemusely dobře snášet.

Zavlažování je v tomto měsíci kvůli rostoucí teplotě vzduchu čím dál důležitější. Nezapomínejte proto zalévat záhony a také trávník, aby vaši zahradu místo zeleného koberce nepokrývala vyschlá stébla.

Trávník také pravidelně sekejte, jen tak zůstane hustý. I ovocné stromy je potřeba více zalévat. Plody, které ze stromů spadnou, je vždy nutné co nejdříve sebrat, aby nevznikalo prostředí příznivé pro škůdce. Nezapomínejte také zalévat rostliny v truhlících a závěsných nádobách.

Kypření půdy je důležité

Stále kvetou růže, ale také kopretiny, muškáty, levandule nebo lilie. Pokud chcete, aby vám již odkvétající trvalky znovu vykvetly, je potřeba včas odstraňovat suché květy. Pomůže i hnojení.

Cibulky tulipánu a narcisů vyrýpněte ze země a uložte. Na podzim je pak znovu zasadíte do záhonu. Nezapomínejte kypřit půdu - v záhonech i u ovocných stromů.

--------------------------------------------------------------------------------

Vše, co potřebuje vaše zahrada.

 

Právě se děje

před 20 minutami

EU se neshodla na sankcích za Navalného, šéf unijní diplomacie poletí do Moskvy

Přes naléhání řady států Evropské unie se ministři zahraničí členských zemí neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného. ČTK to sdělil diplomatický zdroj. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Unijní státy dnes odsoudily potlačení víkendových demonstrací, během nichž ruské bezpečnostní síly o víkendu zadržely několik tisíc lidí. Protestující požadovali propuštění Navalného, který byl zatčen před týdnem, když se vrátil do Moskvy z léčení v Německu. Tam se zotavoval z otravy, kterou Navalnyj připisuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a tajné službě FSB, což Kreml popírá. Den po zadržení na něj soud uvalil třicetidenní vazbu.

Přestože řada zemí od Litvy přes Polsko po Itálii navrhovala potrestat lidi odpovědné za Navalného zatčení a uvěznění, k jednomyslné shodě ministři nedospěli. Podporu neměla od řady zemí, mimo jiné Německa či Lucemburska.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Provozovatel největších skiareálů na Slovensku plánuje kvůli dopadům pandemie zrušit 260 pracovních míst

Provozovatel největších lyžařských středisek a dalších služeb pro turisty na Slovensku, společnost Tatry mountain resorts (TMR), hodlá zrušit 260 pracovních míst. V oznámení firma tento krok zdůvodnila uzavřením provozů a složitou situací v cestovním ruchu v souvislosti s koronavirovou krizí. Společnost podniká i v České republice, Polsku a Rakousku a po ohlášeném hromadném propouštění bude na Slovensku zaměstnávat celkem 1100 lidí, z toho většinu ve svých slovenských provozech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy