Červenec na zahradě: zavlažujte a dejte si maliny

Andrea Berniová
29. 6. 2012 14:05
Vaše zahrada potřebuje dostatek vody a kypřit půdu
Nejlépe chutnají maliny z vlastní zahrádky
Nejlépe chutnají maliny z vlastní zahrádky | Foto: Jiří Mevald

Během června jste si mohli pochutnávat na vlastnoručně vypěstovaných jahodách a také na třešních. Třešně vydrží ještě počátkem července, navíc už dozrává více malin, budete sklízet i višně, ale i angrešt a rybíz.

Ve druhé půlce července dozrají rajčata a okurky, sklízet můžete i hrášek. Ve skleníku či fóliovníku nezapomínejte větrat, obzvlášť horké letní dny jsou pro rostliny rizikové.

Dostatečně zavlažujte

Pokud máte na zahradě vodní jezírko, je potřeba v něm doplňovat vodu, obzvlášť když se během horkých letních dnů pomalu odpařuje. Neměli byste ale vypouštět celé jezírko a plnit ho novou vodou - vodní rostliny (například lekníny, které nyní kvetou), by tuto změnu nemusely dobře snášet.

Zavlažování je v tomto měsíci kvůli rostoucí teplotě vzduchu čím dál důležitější. Nezapomínejte proto zalévat záhony a také trávník, aby vaši zahradu místo zeleného koberce nepokrývala vyschlá stébla.

Trávník také pravidelně sekejte, jen tak zůstane hustý. I ovocné stromy je potřeba více zalévat. Plody, které ze stromů spadnou, je vždy nutné co nejdříve sebrat, aby nevznikalo prostředí příznivé pro škůdce. Nezapomínejte také zalévat rostliny v truhlících a závěsných nádobách.

Kypření půdy je důležité

Stále kvetou růže, ale také kopretiny, muškáty, levandule nebo lilie. Pokud chcete, aby vám již odkvétající trvalky znovu vykvetly, je potřeba včas odstraňovat suché květy. Pomůže i hnojení.

Cibulky tulipánu a narcisů vyrýpněte ze země a uložte. Na podzim je pak znovu zasadíte do záhonu. Nezapomínejte kypřit půdu - v záhonech i u ovocných stromů.

--------------------------------------------------------------------------------

Vše, co potřebuje vaše zahrada.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Irving dovedl basketbalisty Brooklynu k výhře nad New Orleans

Basketbalisté Brooklynu zvítězili na hřišti New Orleans Pelicans 134:129. Oslabené Nets v koncovce podržel Kyrie Irving osmi body v poslední minutě. Brooklyn je tak o jedinou prohru druhý ve Východní konferenci NBA za Philadelphií. Zazářil také Paul George, který zařídil Los Angeles Clippers výhru 113:112 nad Portlandem, přičemž sám v poslední minutě smazal pětibodovou ztrátu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Orlando 112:96, New Orleans - Brooklyn 129:134, New York - Charlotte 109:97, Portland - LA Clippers 112:113, Sacramento - Minnesota 120:134.

před 36 minutami

Policie v Ohiu postřelila mladou černošku, ta zemřela

Policie ve městě Columbus v americkém státě Ohio v úterý postřelila mladou černošku, dívka na následky zranění zemřela. Strážníci podle úřadů i rodiny zemřelé na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení o násilném incidentu. Informovala o tom agentura Reuters.

Střelba se odehrála krátce předtím, než soudce v Minneapolisu oznámil, že porota shledala bývalého policistu Dereka Chauvina vinným z vraždy a zabití černocha George Floyda. Ten zemřel poté, co mu Chuavin loni v květnu při zatýkání klečel na krku.

Policie v Ohiu zveřejnila záběry z kamer na uniformách policistů několik hodin po úterní střelbě. Policejní ředitel Michael Woods uvedl, že strážníci na místo přijeli poté, co obdrželi hlášení, že se v jihovýchodní části města schyluje k útoku nožem. Podle videozáznamu policie dorazila k domu, před nímž stála skupina lidí. Mladá žena, která měla patrně v ruce nůž, se rozeběhla k další ženě. Policisté pak začali na útočnici střílet a ta se skácela k zemi. Nedaleko jejího těla podle videozáznamu patrně ležel kuchyňský nůž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy