Bytový textil: Jak vybrat povlečení, závěsy či ubrus?

Andrea Berniová
31. 10. 2012 11:23
Není snadné najít správné závěsy či ubrus do kuchyně. Čím se řídit při nakupování bytového textilu?
Jaké ložní prádlo vyberete?
Jaké ložní prádlo vyberete? | Foto: Reuters

Co si představíte, když se řekne bytový textil? Je to povlečení postele, tedy ložní prádlo, dále záclony, závěsy, ale i ubrus, ručníky či utěrky. Jak všechny tyto doplňky vybrat a které pro vás budou nejlepší?

Povlečení se pokuste barevně sladit s okolím. Pokud peřiny přes den schováváte třeba do skříně či do úložného prostoru pod postelí, na barvě tolik nezáleží. Jestli ale peřiny jen ustelete a celý den zůstávají na posteli, vypadá lépe, když do interiéru dobře barevně i stylově zapadnou.

Děti si nejspíš barvu diktovat nenechají a budou zkrátka chtít povlečení se svou oblíbenou animovanou postavičkou. I to ale možná seženete ve více barevných variacích.

Ubrus by neměl být světlý

Pokuste se najít ubrus, který se bude barevně hodit do vaší kuchyně. Mohl by ladit se závěsy, barvou stěn či s doplňky. Zde je ale důležitá praktičnost: bílé a jiné světlé ubrusy příliš vhodné nejsou, obzvlášť když máte děti. Nakupte prostírání pod talíře, ta ubrus ochrání od toho nejhoršího. Nebo si ho zatím nekupujte vůbec.

Utěrky i ručníky by měly být kvalitní - nesmějí „pouštět chlupy" a měly by dokonale sát vodu. To možná zpočátku nepůjde tak hladce - zkuste utěrky i ručníky jednou vyprat, než je poprvé použijete. Mohly by pak utírat lépe.

Vyberte ty správné závěsy

Závěsy jsou nejen vítaným stíněním a prostředkem k ochraně soukromí obyvatel domu či bytu, ale také zajímavým doplňkem. Můžete jimi ozvláštnit interiér, ale všeho moc škodí - pokud pokoj září barvami, vyberte raději méně nápadné závěsy. Měly by ladit se zařízením místnosti - stylově i barevně.

Zkuste sehnat doplňky v barvě závěsů, případně vymalujte místnost stejnou barvou, ale o několik odstínů světlejší. Co se týče záclon, můžete opět vybírat z různých stylů, vzorů a barev.

Znovu ale platí, že interiér by neměl být přehnaně barevný ani plný různých vzorů.

 

 

Právě se děje

před 48 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy