Budoucí nejvyšší stavba v Česku roste o patro za 14 dní

Veronika Skálová Veronika Skálová
29. 10. 2011 11:07
Nedaleko M paláce zatím vyrostla tři patra z plánovaných třiceti
Vizualizace budoucí nejvyšší budovy v Brně.
Vizualizace budoucí nejvyšší budovy v Brně. | Foto: AZ Properity

Brno - Tempem jedno poschodí za dva týdny postupně v brněnských Štýřicích roste budoucí nejvyšší dům v České republice - 111 metrů vysoká AZ Tower.

"Ve čtvrtek se betonoval strop nad třetím podlažím budoucí věže," upřesnil Petr Teplý ze společnosti AZ Tower, která je developerem a koordinátorem celého projektu.

Stavba bude mít dvě části - nižší základna bude sloužit jako prostor pro autosalon a autoservis a vedle ní se bude tyčit třicetipatrová budova.

"Hotová jsou už dvě podzemní patra, kde bude kromě sklepů také 265 parkovacích míst. Základové piloty budovy jsou v některých místech až 35 metrů hluboké," upozornil Teplý.

Takhle to na staveništi vypadalo v půlce října.
Takhle to na staveništi vypadalo v půlce října. | Foto: AZ Tower a.s.

Ve druhém a třetím poschodí se počítá kromě obchodů i s fitness centrem, kavárnou, restaurací, menšími kancelářemi a archivem. Obytná budou jen nejvyšší poschodí, kde vznikne 17 apartmánů, ostatní patra budou komerční a administrativní.

Celý mrakodrap by měl být energeticky úsporný. "Třicetimetrové hloubkové energetické piloty, v Česku prozatím ojedinělé, budou díky tepelným čerpadlům v zimě jímat teplo ze země a pomohou objekt vytápět, v létě obráceným postupem s akumulací tepla v podloží přispějí k chlazení budovy," slibuje developer.

Stavba budovy, která má mít po dokončení 111 metrů, začala letos v dubnu a hotová by měla být za dva roky od zahájení. Do konce letošního roku by měla dosáhnout výšky osmi až deseti poschodí. Zastavit se práce nemají ani přes zimu a do své maximální výšky vyroste AZ Tower příští rok v říjnu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Mladík v Teplicích nezemřel kvůli zásahu policistů, ukázala pitva

Mezi červnovým zákrokem policistů a úmrtím muže v Teplicích neexistuje žádná souvislost, vyplývá ze závěrečné pitevní zprávy, kterou dostalo ústecké krajské ředitelství policie. Dnes o tom informovala policejní mluvčí Šárka Poláčková. Muž zemřel krátce po zákroku policie. Následně se konalo několik demonstrací, vyšetření události žádala řada tuzemských i zahraničních organizací.

"Znalecký posudek konstatuje, že mezi zákrokem policistů a úmrtím muže neexistuje žádná souvislost. Smrt nastala v přímé příčinné souvislosti s intoxikací pervitinem," uvedla Poláčková. Policisté 19. června zasahovali v Teplicích kvůli potyčce dvou mužů, kteří rovněž poškozovali cizí auta. Šestačtyřicetiletý muž poté zemřel v sanitce. Zasahujících policistů se vedle policejního prezidenta Jana Švejdara zastali premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

K důkladnému a nezávislému vyšetření mužovy smrti vyzvala česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Lidé demonstrovali kvůli zesnulému Romovi v Teplicích či Ústí nad Labem. Incident vyvolal velkou pozornost ve světě. Proti policejnímu zákroku v Teplicích protestovali lidé před českým velvyslanectvím v rumunském hlavním městě Bukurešti, členové romské komunity v Kosovu uspořádali protestní pochod k českému velvyslanectví v Prištině. Rada Evropy požádala o nezávislé vyšetření smrti Roma, k tomuto požadavku se připojilo i Rusko.

Policie od začátku vinu na mužově úmrtí opakovaně odmítala, uvedla že Rom byl vůči policistům agresivní, napadl je, a proto použili donucovací prostředky. Poté přivolali sanitku, v níž záchranáři zahájili resuscitaci. Zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval mužovu smrt. Jako předběžnou příčinu úmrtí lékař konstatoval předávkování drogami, což později potvrdila pitva.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Soud uložil řidiči autobusu, který usmrtil dítě, podmíněný trest 12 měsíců

Kladenský soud v úterý uložil řidiči autobusu, který ve Slaném usmrtil dítě, podmíněný trest 12 měsíců s odkladem na 24 měsíců a zákaz řízení na tři roky. Rozsudek není pravomocný. Devětapadesátiletý obžalovaný dopustil usmrcení z nedbalosti tím, že neprávně reagoval na vzniklou situaci, uvedl soudce Štěpán Jirounek. Tragická nehoda, při které zahynul žák první třídy, se stala loni v červnu na slánském autobusovém nádraží. Při nehodě utrpěli zranění další tři lidé.

Žalobkyně navrhovala řidiči dvouletý trest s podmínkou na 40 měsíců, peněžitý trest a zákaz činnosti, řidičův obhájce žádal zproštění obžaloby.

"V podstatě se jednalo o shodu několika okolnosti, která vyvrcholila tragickým najetím do hloučku dětí," uvedl soudce. V rozsudku připomněl, že řidič měl na nohou nevhodnou obuv, pantofle, nepřizpůsobil jízdu podmínkám a nesprávnou manipulací s pedálem aktivoval systém, který způsobil nepřiměřené zrychlení autobusu. Následně strhl řízení, čímž autobus nasměroval do hloučku dětí, které seděly na obrubníku. "Vaše reakce, jako reakce profesionálního řidiče, nebyla správná," řekl soudce obžalovanému.

Technickou závadu podle Jirounka nelze zcela vyloučit a bylo by třeba podrobnější ohledání po nehodě. Je ale méně pravděpodobná a podstatný byl způsob řešení situace, dodal. Uvedl, že místo opakovaného sešlápnutí údajně zaseknutého plynového pedálu měl řidič brzdit.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Zlatá sbírka z Krymu se má vrátit Ukrajině, rozhodl nizozemský soud

Nizozemský odvolací soud v úterý rozhodl, že kolekce zlatých předmětů z krymských muzeí, která byla v době obsazení ukrajinského poloostrova Ruskem v roce 2014 na výstavě v Nizozemsku, se má vrátit Ukrajině. Odvolací soud tak potvrdil rozhodnutí prvoinstančního soudu z roku 2016, proti kterému se Rusko odvolalo. Informovala o tom agentura Reuters.

Muzeum Allarda Piersona v nizozemské metropoli si na výstavu nazvanou Krym: Zlato a tajemství Černého moře půjčilo historické artefakty staré až několik tisíciletí ze čtyř muzeí na Krymu. Příslušné smlouvy podepsali Nizozemci s Ukrajinou. Po ruské invazi na Krym však tamní muzea kontroluje Rusko, které trvalo na navrácení artefaktů na anektovaný poloostrov, tedy fakticky do ruských rukou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy