Budvaru loni nepřála silná koruna. Zisk před zdaněním firmě klesl o sedm procent na 315 milionů

ČTK ČTK
3. 7. 2018 11:46
Podle ředitele Budvaru Petra Dvořáka kromě posilování české koruny navíc ještě vzrostla cena hlávkového žateckého chmele a podražila doprava.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

České Budějovice - Budějovický Budvar měl loni tržby 2,47 miliardy korun, meziročně klesly o necelá tři procenta. Téměř o sedm procent byl nižší zisk před zdaněním, 314,7 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy pivovaru zveřejněné ve Sbírce listin a dnes to potvrdil mluvčí Budvaru Petr Samec. V roce 2016 měl Budvar rekordní tržby 2,54 miliardy korun a zisk před zdaněním 337,3 milionu korun.

Ředitel Budvaru Petr Dvořák uvedl, že do loňských tržeb se negativně promítlo posilování české koruny po ukončení devizových intervencí ČNB. Zisk po zdanění byl 255 milionů korun, meziročně o 3,6 procenta menší. Do provozního zisku, který loni klesl o sedm procent na 321 milionů, se podle výroční zprávy promítl meziroční nárůst osobních nákladů o 7,3 procenta.

Podle Dvořáka výrazně vzrostla cena hlávkového žateckého chmele a podražila doprava. Národní podnik řešil i nedostatek pracovníků a musel se vyrovnat i se zvýšením minimální mzdy o 1100 korun na 11 000 korun.

"Vzhledem k situaci, kdy nedokážeme uspokojovat objednávky v plné výši kvůli omezené výrobní kapacitě, přetíženosti linek a průběžnému nedostatku pracovníků, je naší prioritou realizovat investiční strategii rozvoje podniku," řekl Dvořák. Loni Budvar investoval 735 milionů korun.

Loni podnik nezopakoval rekordní výstav z roku 2016, který byl 1,61 milionu hektolitrů piva. Budvar řešil loni technické problémy, zejména poruchy lahvárenských stáčecích kapacit a nedostatek pracovníků v třísměnných a nepřetržitých provozech. Kvůli tomu nedokázal vykrýt zvýšenou poptávku po pivu v lahvích a plechovkách.

Budvar loni prodal 1,547 milionu hektolitrů piva, meziročně klesl výstav o čtyři procenta, a to navzdory vyššímu exportu. Pivovar se 670 zaměstnanci loni vyvezl rekordní objem piva. Do 76 zemí exportoval více než 990 000 hektolitrů piva, meziročně o 1,5 procenta více.

Rostoucí prodeje v zahraničí s sebou podle výroční zprávy přináší ztráty a zpomalení pohybu vratných obalů. Budvar proto loni sáhl k tvorbě rezerv, které se v provozním zisku promítly ve výši asi 16 milionů korun.

Letos v březnu zprovoznil Budvar modernizovanou linku na stáčení piva do plechovek za 40 milionů. Od dubna je ve zkušebním provozu nové logistické centrum za 750 milionů korun, v květnu se začal stavět nový ležácký sklep za 250 milionů, výrobní kapacity pro dozrávání piva se zvýší o 20 procent.

Letos začnou i stavba nové stáčírny lahví a výrobních kapacit pro hlavní kvašení. Posledním rozšířením bude nová varna. Jde o součást rozvojového plánu, který začal v roce 2016, do roku 2020 investuje Budvar dvě miliardy. Poté stoupne roční výstav o čtvrtinu na dva miliony hektolitrů.

Výroční zpráva uvádí, že v Rusku se loni Budvar soudně bránil neoprávněným importům zboží. "V Německu podnik úspěšně zasahuje proti nabídce a prodejům piva společnosti Anheuser-Busch InBev. Na základě rozesílaných varovných dopisů jsou prodeje zastaveny," stojí ve výroční zprávě. V Maďarsku loni Budvar obhájil ochrannou známku BUD vůči AB InBev.

 

Právě se děje

Další zprávy