Babiš prosadil centrální nákupy, vláda schválila seznam

ČTK ČTK
22. 4. 2015 15:52
Stát bude centrálně nakupovat kancelářské vybavení, počítače a datové služby, energie, služební auta nebo pohonné hmoty.
Centrální nákupy patřily mezi předvolební priority Andreje Babiše.
Centrální nákupy patřily mezi předvolební priority Andreje Babiše. | Foto: Matej Slávik

Praha - Stát bude centrálně nakupovat kancelářské vybavení, počítače a datové služby, energie, služební auta nebo pohonné hmoty. Vyplývá to ze seznamu položek určených pro centrální nákupy, který vypracovalo ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO) a dnes jej schválila vláda. Podle návrhu by se mohly centrální nákupy vztahovat na zboží a služby za téměř 13 miliard korun.

"Je to další výrazný pokrok na cestě získat schopnost na úrovni vlády nakupovat centrálně vymezené komodity," uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Od tohoto systému si slibuje významné úspory nákladů na provoz státu.

Systém centrálního nákupu by měl začít fungovat od začátku roku 2016. Celkový odhad finanční úspory je v řádu jednotek až desítek procent, uvádí předkládací zpráva. Přesnější odhad úspor není podle ministerstva možné vyčíslit. Ministerstvo počítá v roce 2016 s růstem personálních nákladů o dva miliony korun kvůli vzniku dvou nových míst na ministerstvu financí.

Návrh zahrnuje pouze komodity, u kterých jsou již dnes standardizovány a centralizovány nákupy na úrovni ministerstev. Jde například o mobilní telefony a tarify k nim, počítače, správu kancelářských budov, auta, nábytek, energie, ostrahu budov a ubytovací či jiné služby.

Centrálním zadavatelem nákupů státu bude ministerstvo financí, které by podle Sobotky mělo v krátkém čase předložit harmonogram dalšího postupu. "Centralizované zadávání bude probíhat na základě písemné smlouvy, kterou před zahájením centralizovaného zadávání uzavře ministerstvo financí jako centrální zadavatel s dalšími resorty a jejich podřízenými organizacemi jako pověřujícími zadavateli," uvádí předkládací materiál.

Ministerstvo financí před několika týdny upozornilo, že na šesti ministerstvech, která prošla prověrkou hospodaření, již začalo pilotní zkoušení navrhovaného systému centrálního nákupu. Jde o nákup kancelářského papíru, pohonných hmot a aut.

Loni v listopadu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) zastavila projekt za 28 milionů korun, který řešil centrální nákupy státní správy. Prý byl neefektivní a jeho přínosy sporné. Ministerstvo pro místní rozvoj dále argumentovalo, že problematika centrálních nákupů státní správy patří do gesce ministerstva financí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy