Babiš chce státní firmy na burze. Slibuje si desítky miliard

Ekonomika Ekonomika
14. 5. 2015 10:27
Na seznamu podniků, které ministr financí plánuje částečně privatizovat, by podle něj neměly chybět Lesy ČR nebo Letiště Praha.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Libor Fojtík

Praha - Ministr financí Andrej Babiš plánuje prodat části státních podílů ve strategických firmách přes burzu. Vidí v tom způsob, jak zajistit desítky miliard korun pro státní rozpočet a jak pomoci českému kapitálovému trhu. "Je to možnost, jak získat potřebný kapitál," řekl Babiš v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Investorům chce nabídnout například akcie podniku Lesy ČR, který obhospodařuje téměř 90 procent všech státních lesů, prodejce ropy Čepro nebo Letiště Praha – to patří Českému Aeroholdingu. "Jsou to skvělé firmy a mohly by vstoupit s primární nabídkou akcií na burzu," prohlásil.

Privatizace státního majetku je pro jeho hnutí ANO klíčovým tématem, na které by se ministr chtěl zaměřit i v případě, že by vyhrál sněmovní volby v roce 2017 a stal se premiérem.

"Dokonce jsem se z legrace pošťuchoval s kolegou ministrem vnitra Chovancem, že v Polsku jde na burzu i pošta, že bychom to také mohli udělat, aby získala vytoužené peníze," řekl Babiš. Sociální demokraté od začátku vládní spolupráce s Babišem prodej státního majetku, byť částečný, zavrhují.

Dnes se na pražské burze obchoduje jediná firma, ve které stát drží většinový podíl, a to energetická společnost ČEZ. Právě ta patří k nejvýraznějším tahounům burzy a o její akcie je zájem. Vstup dalších státních firem by přitom pražskou burzu oživil. Dlouhodobě totiž trpí tím, že na ni nové firmy nechodí nabízet své akcie, a roční objemy obchodování proto neustále klesají.

Podrobnosti čtěte v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy