Babiš navrhl zdanění korunových dluhopisů, sněmovna má o návrhu jednat ještě v únoru

ČTK Veronika Neprašová ČTK, Veronika Neprašová
Aktualizováno 20. 2. 2017 17:28
Ministr financí Andrej Babiš navrhl zdanit korunové dluhopisy, které sám také nakoupil od své firmy Agrofert. "Navrhuji zdanit sám sebe," řekl Babiš. Pozměňovací návrh už prý ve sněmovně podal, poslanci by o něm měli jednat ještě na únorovém zasedání. "Je to pozměňovací návrh k návrhu zákona o dani z příjmu, ve kterém se zvýhodňují dárci krve," řekl Babiš novinářům. "Týká se to zhruba desítek lidí, kteří nakupovali dluhopisy emitované před rokem 2013," dodal. Povinnost se nemá týkat nákupu státních dluhopisů.
Andrej Babiš sleduje hlasování o novele zákona o střetu zájmů.
Andrej Babiš sleduje hlasování o novele zákona o střetu zájmů. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes ve Sněmovně podal pozměňovací návrh, podle něhož by byly zdaněny korunové dluhopisy, které nakoupili od firem jejich majitelé a lidé ekonomicky propojení s firmou.

Opatření se podle něj dotkne desítek lidí, nevztahuje se na státní dluhopisy. Bude se týkat i Babiše, který koupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy korun.

Babiš avizoval záměr zdanit výnosy z korunových dluhopisů vydaných v době, kdy dani nepodléhaly, před týdnem. Změna by mohla platit v průběhu tohoto roku. Babiš ji ve Sněmovně navrhuje připojit k novele poslanců z opozičního klubu TOP 09 a Starostů, která zvyšuje daňové úlevy zejména pro dárce krve.

"Záleží, jakou účinnost bude mít poslanecká novela, ke které je načten pozměňovací návrh," sdělilo ministerstvo financí. Úrokový příjem z dluhopisů by měl být podle návrhu zdaněn od data účinnosti zákona.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje za důležité, aby se novela dotkla skutečně jen těch, kdo nakupovali dluhopisy vlastních firem.

Ministr financí čelí kvůli nákupu trestnímu oznámení pro krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Že jeho postup měl směřovat k daňové optimalizaci, mu vyčítá i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který Babiše minulý týden v dopise vyzval, ať sdělí, jestli se problematikou dluhopisů zabývala finanční správa. Babiš očekává, že na dopis odpoví dnes. Zneužití zákona odmítá.

Babiš nakoupil desetileté dluhopisy se šestiprocentním úrokem, které Agrofert vydal v prosinci 2012. "Moje bývalá firma měla 22 miliard úvěrů a připravovala největší pekárnu v Evropě za devět miliard, velkočpavkárnu na Slovensku za devět miliard a minulý rok investovala 19 miliard. Takže její úvěry dneska jsou 37 miliard. Samozřejmě věděla, že budou velké investice, proto chtěla dlouhé peníze, které by od banky neměla," uvedl.

"Pozměňovací návrh říká, že bychom měli zdanit fyzické osoby, které nakoupily dluhopisy emitované firmami, které jsou s nimi ekonomicky propojené," uvedl. Novelu, ke které chce Babiš návrh připojit, by podle něj mohli poslanci probírat ještě během února. Nedaněné korunové dluhopisy skončily změnou zákona s rokem 2013. Babišovy daňové výhody z dluhopisů budou do konce letošního roku činit 52 milionů korun, ministr je chce poslat na dobročinné účely.

Ministr financí čelí i podezření, že na nákup dluhopisů neměl dost peněz. Babiš dnes ČTK poskytl potvrzení od banky, z kterého vyplývá, že cenné papíry v nominální hodnotě 1,48 miliardy nakoupil za 1,55 miliardy. Sobotka k tomu uvedl, že to je jen jedna z odpovědí na otázky, které kladl. "Hlavní problém spočívá v tom, zda vydáním dluhopisů Agrofertu nebyla krácena daň," uvedl.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje za důležité, aby se novela dotkla skutečně jen těch, kdo nakupovali dluhopisy vlastních firem. "Já jsem od začátku považoval za nemožné, abychom zdaňovali například držitele státních dluhopisů," řekl. Daňová správa podle něj musí sdělit jasný názor na to, co se dělo doposud. "Bylo několik let, kdy se ty dluhopisy nezdaňovaly. Daňová správa musí jasně říci, jestli to byl daňový únik," uvedl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy