Začíná konečně elektrická revoluce? Tesla prodala v USA víc aut než Mercedes

Martin Přibyl Martin Přibyl
11. 10. 2018 16:50
Tesla nabírá obrátky. Ve třetím čtvrtletí letošního roku se jí v USA podařilo překonat v prodejích německý Mercedes-Benz a BMW nebylo o mnoho lepší. Uvedl to americký Forbes.
Růstu prodejů Tesly pomáhá i konečně fungující továrna na nejdostupnější auto v nabídce: Model 3.
Růstu prodejů Tesly pomáhá i konečně fungující továrna na nejdostupnější auto v nabídce: Model 3. | Foto: Tesla

Podzim se zatím pro Teslu nevyvíjel dobře. Kvůli tomu, že podle americké Komise pro cenné papíry a burzy poškodil akcionáře svým tweetem o možném stažení akcií své společnosti z burzy, musel Elon Musk odstoupit z čela správní rady automobilky a zaplatit pokutu ve výši dvacet milionů dolarů.

Teď však přicházejí pro Muska skvělé zprávy. Podle informací časopisu Forbes se totiž Tesle podařilo v prodejích překonat zavedenou německou prémiovou automobilku Mercedes-Benz. 

Od července do září prodali Němci za velkou louží 66 542 aut (nepočítáme-li užitková auta, jakými jsou dodávky Sprinter), kdežto pro některý z modelů Tesly se rozhodlo 69 925 lidí. Oproti Mercedesu jsou navíc v nabídce amerického výrobce jen tři vozy: základní sedan Model 3, větší Model S a SUV Model X.

V hledáčku Tesly je navíc i BMW, které za stejné období dokázalo udat 71 679 aut. Podle odhadů analytické společnosti Atherton Research by se Tesle mohlo podařit bavorskou automobilku v posledním čtvrtletí překonat stejně, jako se jí to teď povedlo v případě Mercedesu.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Írán postihlo zemětřesení o síle 5,9 stupně v oblasti jaderné elektrárny

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v neděli zasáhlo íránskou provincií Búšehr, kde stojí i jaderná elektrárna. Informovala o tom íránská státní televize. Zatím však nejsou hlášeny žádné škody ani ztráty na životech. Do zasažené oblasti byly podle televize vysláni záchranáři z íránského Červeného půlměsíce. Nejmenovaný představitel íránské vlády agentuře Reuters sdělil, že zatím nejsou žádné zprávy o poškození jaderného komplexu Búšehr.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Plážové volejbalistky v Mexiku neuspěly

Českým plážovým volejbalistkám se první ze tří turnajů Světového okruhu v Cancúnu nevydařil. Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou i Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou prohrály oba zápasy ve skupině a nevyužily příležitost získat další body do olympijské kvalifikace.

Ve hře jsou ještě Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem, kteří v březnu triumfovali na turnaji Světového okruhu v Dauhá. Také oni začali další čtyřhvězdičkovou akci v Cancúnu porážkou. O postup do play off budou dnes bojovat s domácími Mexičany Rodolfem Ontiverosem a Juanem Virgenem.

České ženské jedničky Nausch Sluková a Hermannová po úvodních porážkách nezvládly boj o účast ve vyřazovacích bojích s bronzovými medailistkami z posledního mistrovství světa Taliquou Clancyovou a Mariafe Artachovou z Austrálie. S druhým nasazeným párem prohrály 23:21, 10:21 a 10:21. Kvapilová s Kubíčkovou nestačily na turnajové desítky Brazilky Anu Patrícii a Rebeccu, jimž podlehly 19:21 a 11:21. Po úspěchu v kvalifikaci neuhrály v hlavní soutěži ani set.

Další turnaj se v Cancúnu koná příští týden.

Turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu kategorie 4* v Cancúnu (Mexiko):

Ženy:

Skupina B:

Clancyová, Artachová (2-Austr.) - Hermannová, Nausch Sluková (15-ČR) 2:1 (-21, 10, 10).

Skupina G:

Ana Patrícia, Rebecca (10-Braz.) - Kvapilová, Kubíčková (26-ČR) 2:0 (19, 11).

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Do Černého moře zamíří britské válečné lodě, chtějí podpořit Kyjev

Do Černého moře v květnu zamíří britské válečné lodě, aby tak demonstrovaly solidaritu s Kyjevem a spojenci z NATO v regionu. V neděli o tom informoval list The Sunday Times, který se odvolává na zdroje z námořnictva. Zpráva přichází v době stupňujícího se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem, které na východě státu v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. 

Do Černého moře podle zdrojů zamíří torpédoborec třídy Daring s protiletadlovými raketami a protiponorková fregata třídy Duke. V případě ohrožení ruskými plavidly je budou připraveny podpořit bojové letouny F-35 Lightning a helikoptéry Merlin z letadlové lodě HMS Queen Elizabeth. Ta zůstane ve Středozemním moři, protože vstup letadlových lodí do Černého moře zakazuje mezinárodní smlouva, píše The Sunday Times.

List rovněž poukazuje na to, že britské plány kontrastují s postupem Spojených států, jejichž prezident Joe Biden se nedávno rozhodl zrušit plánované vyslání dvou amerických válečných lodí do Černého moře kvůli obavám z eskalace napětí. V této souvislosti The Sunday Times upozorňuje, že náčelník britského generálního štábu Nick Carter v pátek připustil, že Londýn nesouhlasil s Bidenovým rozhodnutím stáhnout do září vojenské jednotky z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy