Z veteránu elektromobil. Na ozelenění klasických aut už chce vydělávat i Volkswagen

Martin Přibyl Martin Přibyl
4. 9. 2019 13:19
Ač se to veteránistům-puristům nemusí líbit, pro mnoho lidí má přestavba automobilového veteránu na elektromobil svoje kouzlo. Může se jednat o možnost záchrany zachovalé karoserie poté, co se původní spalovací motor nebo převodovka odebraly do věčných lovišť, může se jednat o řešení možného zákazu vjezdu do centra pro vozy s konvenčními pohonnými jednotkami. Ať tak či onak, na světě jsou firmy, které se na podobné úpravy specializují. Svůj elektrifikovaný historický model, klasický roadster E-Type, představil již Jaguar a nově se na podobné úpravy chce zaměřit i Volkswagen.
Volkswagen Brouk, ilustrační foto.
Volkswagen Brouk, ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Konkrétně se jedná o projekt nové samostatné koncernové firmy Volkswagen Group Components (VWCG). Ta vznikla k prvnímu lednu letošního roku, aby se zdůraznila její pozice jako dodavatele dílů pro koncernové značky a aby se mohla víc zaměřit na dodávku komponent pro elektromobily.

Ve spolupráci se společností eClassics z Renningenu u Stuttgartu (tedy jedním ze zmíněných přestavbářských specialistů) chystá VWCG na frankfurtský autosalon premiéru elektrického klasického Brouku. 

Na podobných přestavbách koncern plánuje dle informací oborového německého magazínu Automobilwoche založit nový obchodní model. Základem bude technika využívaná v moderních volkswagenech. V plánovaném Brouku byste tak našli 60kW elektromotor z elektrického modelu e-up! a 36,8kWh Li-Ion baterie.

Elektrobrouk díky tomu může ujet až 200 kilometrů a nejvyšší rychlost je 150 km/h. Pokud byste chtěli na bateriový veterán přestavět větší a těžší auto, VWCG hovoří o možnosti nasadit techniku z nové elektrické platformy MEB, která má pohánět elektrovůz VW ID.3 i sériovou verzi konceptu Škoda Vision iV.

"Společně s eClassics již pracujeme na tom, abychom techniku z elektrického Brouku mohli upravit i pro další veterány: klasický Bus nebo Porsche 356," cituje Automobilwoche šéfa VWCG Thomase Schmalla.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy