Významné československé automobily na jednom místě. Hvězdami nejsou jen škodovky

Bugatti a Wikov s působivou patinou.
Akce Pocta motorismu se konala v budově Autoklubu ČR, vozy stály zaparkované v Opletalově ulici v Praze.
Mezi nimi například toto Aero 30 z roku 1938…
… ale také model auta Aero Minor Sport, které v roce 1949 závodilo na čtyřiadvacetihodinovce Le Mans a vyhrálo ve své kategorii, při přepočtu na celkové pořadí (podle koeficientu) skončilo druhé za Ferrari.
Jedním z nejstarších vystavených vozidel byla Praga Grand, luxusní limuzína z roku 1918.
Foto: Václav Vašků
Eva Srpová Eva Srpová, Václav Vašků
29. 10. 2018 6:02
Při příležitosti oslav 100 let od založení samostatného československého státu Autoklub ČR uspořádal oslavu s názvem Pocta motorismu. V pražské Opletalově ulici se v neděli 28. října vystavily výjimečné automobily, které byly od roku 1918 vyrobeny na našem území. Vedle Škodovek tu byly k vidění Tatry, Pragy, vozy značky Aero nebo Wikov. Hlavními hvězdami přehlídky historických motocyklů byly Jawy a ČZ. Nechyběla ani speciální sekce věnovaná motorsportu a u dakarské Tatry byl k zastižení i bývalý slavný jezdec Karel Loprais. Hlavním motivem výstavy byla Eliška Junková, která "obživla" a projela se v Bugatti 35A.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy