Významné československé automobily na jednom místě. Hvězdami nejsou jen škodovky

Bugatti a Wikov s působivou patinou.
Akce Pocta motorismu se konala v budově Autoklubu ČR, vozy stály zaparkované v Opletalově ulici v Praze.
Mezi nimi například toto Aero 30 z roku 1938…
… ale také model auta Aero Minor Sport, které v roce 1949 závodilo na čtyřiadvacetihodinovce Le Mans a vyhrálo ve své kategorii, při přepočtu na celkové pořadí (podle koeficientu) skončilo druhé za Ferrari.
Jedním z nejstarších vystavených vozidel byla Praga Grand, luxusní limuzína z roku 1918.
Foto: Václav Vašků
Při příležitosti oslav 100 let od založení samostatného československého státu Autoklub ČR uspořádal oslavu s názvem Pocta motorismu. V pražské Opletalově ulici se v neděli 28. října vystavily výjimečné automobily, které byly od roku 1918 vyrobeny na našem území. Vedle Škodovek tu byly k vidění Tatry, Pragy, vozy značky Aero nebo Wikov. Hlavními hvězdami přehlídky historických motocyklů byly Jawy a ČZ. Nechyběla ani speciální sekce věnovaná motorsportu a u dakarské Tatry byl k zastižení i bývalý slavný jezdec Karel Loprais. Hlavním motivem výstavy byla Eliška Junková, která "obživla" a projela se v Bugatti 35A.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

EU by měla být lídrem v přechodu na udržitelný rozvoj, uvedli prezidenti včetně Zemana

Evropská unie by měla být světovým lídrem v přechodu na udržitelný a klimaticky neutrální rozvoj. Ve společném prohlášení to uvedli prezidenti zemí Evropské unie včetně českého prezidenta Miloše Zeman. Dokument vydali k nedělnímu Dni Evropy a ke konferenci o budoucnosti Evropy, která v neděli začíná.

Evropští lídři vyzvali občany EU, aby využili konference, která podle nich představuje jedinečnou příležitost k formování společné budoucnosti. "Může se zdát, že za současného stavu není dostatek času na zevrubnou diskusi o budoucnosti Evropy. Právě naopak, pandemie covid-19 nám připomněla, co je v našich životech skutečně důležité: naše zdraví, náš vztah k přírodě, náš vztah s ostatními lidmi, vzájemná solidarita a spolupráce," uvedli.

Pandemie podle nich otevřela otázky o způsobu, jakým obyvatelé Evropy žijí své životy. "Ukázala silné stránky evropské integrace, ale i její slabiny. Musíme si o tom všem promluvit," uvedli představitelé EU.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Klub pražských zastupitelů Spojených sil odvolal z funkce předsedy Pospíšila

Zastupitelé koaličních Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) v pátek odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu europoslance a šéfa pražské TOP 09 Jiřího Pospíšila. Důvodem je jeho časové zaneprázdnění. Ve funkci ho nahradil předseda magistrátního výboru pro dopravu Pavel Richter (TOP 09). Potvrdilo to několik zastupitelů Spojených sil. Pospíšil byl spolu s Hanou Kordovou Marvanovou (STAN) lídrem kandidátky Spojených sil ve volbách v roce 2018. Pospíšil rozhodnutí respektuje a nadále se bude věnovat pražské politice a výkonu mandátu zastupitele.

Pro odvolání Pospíšila hlasovalo sedm ze 13 zastupitelů Spojených sil. O možném odvolání mluvilo už několik týdnů a důvodem byla mimo jiné právě Pospíšilova vytíženost jako poslance v Evropském parlamentu, tak ve vedení pražské TOP 09. Klub na magistrátu ani zastupitelstvo Pospíšil neopouští.

"Respektuji rozhodnutí. Mám čisté svědomí a odcházím nezhrzen. V žádném případě neodcházím z pražské politiky a nadále se plně budu věnovat výkonu mandátu zastupitele," řekl Pospíšil. Důvody odvolání považuje za zástupné a za mocenský boj v klubu. "Dál to ale nechci rozvádět. Stál jsem spolu s Hanou Marvanovou u zrodu Spojených sil, což je úspěšný politický projekt, a dál budu naplňovat politický program," dodal. V metropoli má silnou podporu pražské TOP 09, proto neodstoupil v uplynulých týdnech sám, ale čekal na odvolání, řekl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy