Vynálezci automobilového luxusu by bylo už 150 let

Radek Pecák Radek Pecák
27. 3. 2013 6:30
Současný vlastník automobilky, značka BMW, pořádá k výročí v Mnichově unikátní výstavu
Foto: Aktuálně.cz

Přesně 27. března 1863 se narodil Frederick Henry Royce, konstruktér a spoluzakladatel britského výrobce luxusních vozů Rolls-Royce.

Od tohoto okamžiku uplynulo 150 let.

Začínal jako zaměstnanec železničních dílen, později pracoval u firmy zabývající se veřejným elektrickým osvětlením. Už v 19 letech se Henry Royce rozhodl osamostatnit a založil s kamarádem v Manchesteru malou firmu na výrobu elektromotorů.

Nejnovějším modelem bude kupé Wraith.
Nejnovějším modelem bude kupé Wraith. | Foto: Radek Pecák

Svůj první automobil si koupil ve věku 40 let, v roce 1863. Nebyl s ním ale příliš spokojen, a tak si ho začal vylepšovat podle svého a postupně to udělal i pro několik zákazníků. Ti s jeho prací byli spokojeni, a tak není divu, že se o nadaném konstruktérovi dozvěděl obchodník a motoristický nadšenec sir Charles Rolls.

V roce 1904 spolu uzavřeli dohodu: Royce bude auta vyrábět a Rolls prodávat pod značkou Rolls-Royce. Tím vznikla jedna z nejslavnějších automobilek světa všech dob.

Otcové zakladatelé ale moc dlouho pospolu nezůstali. Charles Rolls se v roce 1910 zabil při svém novém koníčku - letecké akrobacii, Royce se stáhl do ústraní a konstruktéry vedl korespondenčně.

Vozy Rolls Royce využívá i britská královská rodina.
Vozy Rolls Royce využívá i britská královská rodina. | Foto: Ondřej Besperát

Krach nepřišel díky BMW

Značka své působení za první světové války rozšířila i o letecké motory, přesto se dostala do finančních potíží. Henry Royce zemřel v dubnu roku 1933.

V současné době je značka Rolls-Royce již deset let v majetku německé automobilky BMW. Prodeje vyrobených aut vloni a letos vystoupaly na rekordní úrovně.

Exponáty na výstavě v muzeu BMW jsou v perfektním stavu.
Exponáty na výstavě v muzeu BMW jsou v perfektním stavu. | Foto: RR

Připomínkou zmíněného stopadesátiletého výročí je rovněž výstava v mnichovském muzeu. Návštěvníci mohou na ploše tisíc čtverečních metrů vidět 15 zásadních modelů značky. Nejstarší pochází z roku 1907.

Lidé se zde rovněž mohou seznámit také s historií slavných symbolů značky -  sošky Spirit of Ecstasy nebo čelní masky imitující řecký chrám Panteon.

Muzeum v Mnichově je otevřeno denně od 10 do 18 hodin s výjimkou pondělí.

Návštěvníci jich tu najdou celkem 15.
Návštěvníci jich tu najdou celkem 15. | Foto: Aktuálně.cz

Jednorázové vstupné pro dospělé činí 9 eur (225 Kč), za děti dáte 6 eur (150 Kč). Zvolit ale můžete také rodinné vstupné (2 dospělí, 2 děti) za 18 eur (450 Kč).

V ceně je i návštěva expozice BMW. Na návštěvu výstavy ke značce Rolls-Royce máte celý rok. Skončí totiž až v březnu roku 2014. 

 

Právě se děje

před 38 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 56 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy