Ošklivé elektromobily? Hvězdou Ženevy je elektrické retro od Hondy i pohledný Seat

Jedno z nejpovedenějších aut letošního ženevského autosalonu - Honda e Prototype.
Pro českého fanouška automobilů jednoznačně nejdůležitější elektromobil výstavy. Škoda Vision iV ukazuje, jak bude vypadat sériové SUV-kupé, chystané na příští rok. Půjde o první škodovku na platformě MEB, koncept má pohon všech kol.
U koncernu Volkswagen ještě zůstaneme. VW sice ještě neukázal svůj revoluční elektrovůz ID Neo, i tak je ale koncept ID Buggy dostatečně zajímavou propagací čisté mobility. Opět stojí na platformě MEB, tentokrát s pohonem zadních kol.
Audi pro změnu ukazuje, jak bude vypadat jeho budoucí menší SUV s elektrickým pohonem. Koncept Q4 e-tron pak, podobně jako Vision iV, využívá elektrického pohonu všech kol.
A ještě jedno Audi, ačkoliv nejde o světový debut. V Evropě poprvé se nicméně ukazuje čtyřdveřové kupé e-tron GT, které by se v budoucnu klidně mohlo převtělit v nástupce Audi A7.
Foto: Jan Matoušek
Jan Matoušek Jan Matoušek
6. 3. 2019 16:30
Pryč jsou doby, kdy byly elektromobily designově nepříliš povedené alternativy k modelům se zážehovým nebo benzinovým motorem. Letošní ženevský autosalon ukazuje nový trend - i elektromobil může patřit mezi nejkrásnější auta výstavy. Navíc elektrická auta, soudě dle švýcarské motorshow, nebudou jen pro movitou klientelu. Podívejte se do galerie.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 2 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy