Volkswagen opět opravuje software u Golfu. Do servisu zve celosvětově 56 000 aut

Martin Přibyl Martin Přibyl
13. 1. 2021 12:24
Osmou generaci Volkswagenu Golf doprovází od jejího uvedení softwarové problémy. Nejprve kvůli nim bylo odloženo uvedení modelu na trh a na jaře 2020 musela firma na nějakou dobu dokonce zastavit dodávky auta zákazníkům, protože nefungoval povinný systém nouzového volání. Nyní zve do servisu 56 000 aut vyrobených do července 2020. Důvod? Další aktualizace softwaru.
Volkswagen Golf osmé generace, ilustrační foto
Volkswagen Golf osmé generace, ilustrační foto | Foto: Volkswagen

Při servisním zásahu má dojít k nahrazení starší verze softwaru novou, stabilnější, kterou výrobce začal používat ve výrobě od srpna 2020. Nejedná se však o žádnou triviální akci, podle informací německých magazínů Auto motor und sport a Handelsblatt mají auta strávit v servisu v průměru celých pět hodin. Zákazník během té doby dostane náhradní auto a jako bolestné ještě poukázku na servisní služby.

Délku servisního zásahu ovlivňuje to, že nelze použít aktualizaci na dálku a musí dojít k přehrání softwaru hned u několika řídicích jednotek, v případě asi 7400 kusů mildhybridních Golfů má dokonce být jedna z řídicích jednotek i vyměněna. V takovém případě bude servisní zásah ještě delší. Akce se má celosvětově týkat 56 000 aut, z toho takřka polovina, 26 000 exemplářů, jich je v Německu.

Celá svolávací akce je dobrovolná, protože žádným způsobem neovlivňuje bezpečnost, emise a další, nedozoruje ji tedy německý Úřad pro motorová vozidla KBA.

Jak se dotkne českých majitelů daných Golfů, zatím není jasné, redakce Aktuálně.cz oslovila české zastoupení značky, ale to zatím nemá podrobnější informace. Stejně tak zjišťujeme, jestli se podobný zásah nebude týkat i Škody Octavia, která si sama prošla softwarovými problémy při výrobě, a i jí se dotklo zastavení dodávek kvůli nefunkčnímu nouzovému volání.

Golf není jedinou koncernovou novinkou, jejíž uvedení na trh v loňském nebo předloňském roce provázely komplikace. Například elektromobil ID.3, který má být pro Volkswagen klíčový pro splnění emisních předpisů a chystaný nástup elektromobility, byl na trh uveden zprvu bez vybraných funkcí. Nebylo k dispozici zrcadlení obrazovky mobilního telefonu pomocí technologií Apple CarPlay a Android Auto a také head-up displej s rozšířenou realitou. I v případě ID.3 značka zákazníkům funkce dohrávala dodatečně v servisu. Nebylo možné je doplnit na dálku.

Softwarové potíže také koncern Volkswagen donutily, aby přehodnotil svůj přístup k softwaru aut. V listopadu loňského roku firma oznámila, že zdvojnásobí svou plánovanou investici do digitalizace na 27 miliard eur. Středobodem investice má být organizace Car.Software, díky ní chce společnost do roku 2025 zvednout množství vlastního softwaru v autech z deseti na šedesát procent. Vzniknout má i vlastní opensource operační systém pro koncernové automobily.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy