Prodeje nákladních vozů rostou. Česko je sedmé v Evropě

Radek Pecák Radek Pecák
29. 7. 2014 10:57
Oproti stejnému období loňského roku narostly prodeje v Česku o více jak pětinu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha - Téměř čtyři a půl tisíce užitkových aut v kategorii nad 3,5 tuny se během prvních šesti měsíců prodalo v České republice. Oproti stejnému období loňského roku jde o nárůst 21,5 procenta.

Tento výsledek řadí Česko v pořadí největších evropských trhů na sedmé místo. První je Německo, následují Francie a Velká Británie.

V Evropské unii se za první pololetí prodalo o necelou desetinu užitkových vozů nad 3,5 tuny více než před rokem - celkem 135 tisíc užitkových vozů, z toho 105 tisíc bylo tahačů. Ukazují to data asociace evropských výrobců aut ACEA.

Pořadí zemí s největšími prodeji užitkových vozů nad 3,5 tun

1. Německo 43 968

2. Francie 20 161

3. Velká Británie 14 645

4. Polsko 8 353

5. Španělsko 6 874

6. Itálie 6 614

7. Česká republika 4 474

8. Nizozemsko 4 384

9. Belgie 4 288

10. Rakousko 3 789

"Výsledek českých prodejů je historický průlom. Až dosud jsme se vždy pohybovali nejlépe ve druhé desítce zemí," komentuje čerstvé statistiky ředitel Sdružení automobilového průmyslu ČR Antonín Šípek.

Podle něho to jednoznačně souvisí se současným vzepětím tuzemského průmyslu, který táhne právě výroba automobilů a jejich komponentů.

Na silnicích bude více kamionů

"Továrny více vyrábějí a potřebují i větší kapacitu dopravců. Ti tedy mohou nakupovat další a modernější nákladní vozy, které používají hlavně k vývozu tuzemské produkce do zahraničí," vysvětluje Šípek.

Ze současného boomu těží zejména výrobci tahačů, protože z celkově prodaných 135 tisíc užitkových aut v Evropské unii nad 3,5 tuny jich 105 tisíc mělo celkovou hmotnost přes 16 tun. V Česku bylo celkem prodáno 4474 užitkových vozů, z toho bylo 3655 tahačů.

Celkový trh s užitkovými vozy, kam spadají i malé dodávky s hmotností do 3,5 tuny, se v zemích Evropské unie a EFTA během letošního prvního pololetí meziročně zvýšil o 8,8 procenta. Prodalo se 930 000 nových užitkových vozů.

Roste i kategorie autobusů (meziročně o 6,7 procenta), z čehož těží například Iveco Vysoké Mýto. V samotném Česku se prodalo letos zatím 465 autobusů, což je téměř o čtvrtinu více než vloni.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Obcím loni přebytek hospodaření klesl, kraje vykázaly schodek

Obce loni hospodařily s přebytkem 19 miliard korun a hospodaření krajů vykázalo schodek pět miliard korun. Na internetu o tom informovalo ministerstvo financí. Předloni obce hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo i přes dopady pandemie koronaviru s přebytkem 14 miliard korun, zatímco o rok dříve to bylo 31,7 miliardy korun.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 32,2 miliardy korun na 626,4 miliardy korun. Za růstem byly především transfery ze státního rozpočtu. Naopak daňové příjmy klesly o 18,6 miliardy korun na 301,6 miliardy korun.

Celkové výdaje územních rozpočtů loni stouply o 49,8 miliardy na 612,2 miliardy korun. Z toho běžné výdaje vzrostly o 38,1 miliardy na 476,6 miliardy korun. Kapitálové výdaje, tedy investice, stouply o 11,8 miliardy na 135,6 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Výbuch u testovacího centra v Nizozemsku. Podle policie šlo zřejmě o útok

Exploze neznámé výbušniny ve středu ráno poškodila centrum pro testování na koronavirus v nizozemském městečku Bovenkarspel. Policie podle agentury Reuters hovoří o úmyslné akci a snaží se zjistit, co přesně výbuch způsobilo. Nikdo při něm nebyl zraněn, hlášena jsou pouze rozbitá okna.

"Zatím přesně nevíme, co vybuchlo, nejdříve to musí vyšetřit pyrotechnici," řekl policejní mluvčí Menno Hartenberg. Exploze obcí Bovenkarspel, která leží asi 55 kilometrů severně od Amsterodamu, otřásla těsně před sedmou ráno, když bylo ještě testovací středisko zavřené. Všechny dopolední odběrové termíny pak byly zrušeny.

Policie prostor uzavřela a domnívá se, že odběrové místo se stalo terčem útoku. "Tvrdíme, že něco takového se nestane jen tak náhodou," uvedl Hartenberg. Výbušninu podle něj "někdo musel umístit".

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

Další zprávy