Prodeje nákladních vozů rostou. Česko je sedmé v Evropě

Radek Pecák Radek Pecák
29. 7. 2014 10:57
Oproti stejnému období loňského roku narostly prodeje v Česku o více jak pětinu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha - Téměř čtyři a půl tisíce užitkových aut v kategorii nad 3,5 tuny se během prvních šesti měsíců prodalo v České republice. Oproti stejnému období loňského roku jde o nárůst 21,5 procenta.

Tento výsledek řadí Česko v pořadí největších evropských trhů na sedmé místo. První je Německo, následují Francie a Velká Británie.

V Evropské unii se za první pololetí prodalo o necelou desetinu užitkových vozů nad 3,5 tuny více než před rokem - celkem 135 tisíc užitkových vozů, z toho 105 tisíc bylo tahačů. Ukazují to data asociace evropských výrobců aut ACEA.

Pořadí zemí s největšími prodeji užitkových vozů nad 3,5 tun

1. Německo 43 968

2. Francie 20 161

3. Velká Británie 14 645

4. Polsko 8 353

5. Španělsko 6 874

6. Itálie 6 614

7. Česká republika 4 474

8. Nizozemsko 4 384

9. Belgie 4 288

10. Rakousko 3 789

"Výsledek českých prodejů je historický průlom. Až dosud jsme se vždy pohybovali nejlépe ve druhé desítce zemí," komentuje čerstvé statistiky ředitel Sdružení automobilového průmyslu ČR Antonín Šípek.

Podle něho to jednoznačně souvisí se současným vzepětím tuzemského průmyslu, který táhne právě výroba automobilů a jejich komponentů.

Na silnicích bude více kamionů

"Továrny více vyrábějí a potřebují i větší kapacitu dopravců. Ti tedy mohou nakupovat další a modernější nákladní vozy, které používají hlavně k vývozu tuzemské produkce do zahraničí," vysvětluje Šípek.

Ze současného boomu těží zejména výrobci tahačů, protože z celkově prodaných 135 tisíc užitkových aut v Evropské unii nad 3,5 tuny jich 105 tisíc mělo celkovou hmotnost přes 16 tun. V Česku bylo celkem prodáno 4474 užitkových vozů, z toho bylo 3655 tahačů.

Celkový trh s užitkovými vozy, kam spadají i malé dodávky s hmotností do 3,5 tuny, se v zemích Evropské unie a EFTA během letošního prvního pololetí meziročně zvýšil o 8,8 procenta. Prodalo se 930 000 nových užitkových vozů.

Roste i kategorie autobusů (meziročně o 6,7 procenta), z čehož těží například Iveco Vysoké Mýto. V samotném Česku se prodalo letos zatím 465 autobusů, což je téměř o čtvrtinu více než vloni.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy