Trabant vyjel na silnice před 60 lety. Z vysmívaného bakelitu se stalo kultovní auto

Trabant vyjel na silnice před 60 lety. Z vysmívaného bakelitu se stalo kultovní auto
První Trabanty opustily továrnu ve Zwickau 7. listopadu 1957, tedy na výročí VŘSR. Jak jinak odstartovat výrobu zásadního produktu v komunistické zemi?
Prvním modelem byl Trabant P50 s kulatějšími tvary, který už dnes patří na silnicích k raritám.
Poháněl ho vzduchem chlazený dvoutaktní dvouválec s půllitrovým objemem, jehož kořeny lze najít ještě v předválečné produkci DKW. Měl jen 13 kW, tedy 18 koní. O dva roky později ale přišla silnější verze o výkonu 15 kW (20 k).
Karoserie vozu je z dnešního pohledu přitažlivější než u novějších modelů.
Foto: Eva Srpová
Jan Markovič Jan Markovič
7. 11. 2017 14:15
Tati, předjel tě Trabant! Hláška z filmu Na samotě u lesa z poloviny sedmdesátých let ukazuje, jak lidé plastovým vozítkem vyluzujícím charakteristický zvuk i zápach pohrdali. Po ukončení výroby v roce 1991 ale netrvalo dlouho a z Trabantu se stalo ikonické auto. Dnes se těší velké oblibě sběratelů, kteří se ho snaží udržet v původní formě. Nadšenci ho zase upravují do nejrůznějších podob a jezdí na srazy. Jde totiž o stále poměrně dostupnou zábavu. Podívejte se, jak se „pomsta východoněmeckých soudruhů“ proměnila za šest desítek let, které už brázdí silnice zemí bývalého Východního bloku.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy