Trabant vyjel na silnice před 60 lety. Z vysmívaného bakelitu se stalo kultovní auto

Trabant vyjel na silnice před 60 lety. Z vysmívaného bakelitu se stalo kultovní auto
První Trabanty opustily továrnu ve Zwickau 7. listopadu 1957, tedy na výročí VŘSR. Jak jinak odstartovat výrobu zásadního produktu v komunistické zemi?
Prvním modelem byl Trabant P50 s kulatějšími tvary, který už dnes patří na silnicích k raritám.
Poháněl ho vzduchem chlazený dvoutaktní dvouválec s půllitrovým objemem, jehož kořeny lze najít ještě v předválečné produkci DKW. Měl jen 13 kW, tedy 18 koní. O dva roky později ale přišla silnější verze o výkonu 15 kW (20 k).
Karoserie vozu je z dnešního pohledu přitažlivější než u novějších modelů.
Foto: Eva Srpová
Jan Markovič Jan Markovič
7. 11. 2017 14:15
Tati, předjel tě Trabant! Hláška z filmu Na samotě u lesa z poloviny sedmdesátých let ukazuje, jak lidé plastovým vozítkem vyluzujícím charakteristický zvuk i zápach pohrdali. Po ukončení výroby v roce 1991 ale netrvalo dlouho a z Trabantu se stalo ikonické auto. Dnes se těší velké oblibě sběratelů, kteří se ho snaží udržet v původní formě. Nadšenci ho zase upravují do nejrůznějších podob a jezdí na srazy. Jde totiž o stále poměrně dostupnou zábavu. Podívejte se, jak se „pomsta východoněmeckých soudruhů“ proměnila za šest desítek let, které už brázdí silnice zemí bývalého Východního bloku.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy