Toyoty, hondy, nissany a mazdy musí na kontrolu

ČTK Radek Pecák ČTK, Radek Pecák
11. 4. 2013 10:10
Jedná se o modely z let 2001-2003. Mohou mít vadný airbag spolujezdce
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: MB

Tokio - Japonské automobilky Toyota, Nissan, Honda a Mazda svolají k opravám potenciálně vadných airbagů po celém světě přes tři miliony vozů vyrobených v letech 2000 až 2004. Oznámilo to dnes japonské ministerstvo dopravy. Většina stahovaných automobilů připadá na největší tamní automobilku Toyota, která svolává do servisů 1,73 milionu vozů.

Zřejmě se to dotkne i některých majitelů japonských aut v Česku.

Airbagy japonských automobilů vyrobených v první polovině minulého desetiletí nemusí podle ministerstva fungovat správně kvůli možné závadě v jejich pyrotechnickém zařízení, díky němuž se airbagy nafukují. Airbagy vyrobila japonská společnost Takata. Její mluvčí podle agentury AP bez dalších podrobností sdělil, že problematické airbagy firma dodala rovněž automobilkám mimo Japonsko.

Česká zastoupení zmíněných japonských značek zatím čekají na podrobnější informace. "Zatím víme jen to, že se to týká cca 56 000 aut prodaných v Evropě v letech 2001 až 2003 a jde o modely Jazz, Civic a CR-V," sdělil online deníku Aktuálně.cz mluvčí tuzemského zastoupení Hondy Aleš Indra. V Česku jde podle něho přesně o 571 aut.

V případě Mazdy se jedná o airbag spolujezdce v první generaci Mazdy 6. "V Česku a na Slovensku dohromady půjde o 179 aut," informovala mluvčí Mazdy Markéta Kuklová.

"V tuto chvíli víme, že se jedná o modely Avensis, Corolla a Yaris vyrobené v letech 2001-2003. Půjde o zhruba dva a půl tisíce aut. Jejich majitelé začnou být zváni do servisů zhruba za tři týdny," sdělil Aktuálně.cz mluvčí českého zastoupení japonské značky Toyota Tomáš Vaněk. 

Jen toyot se v Evropě svolá půl milionu

Toyota svolá k opravám v Evropě 490 000 aut, v Severní Americe 580 000 a v Japonsku 320 000. Jde o modely Corolla, Tundra a Lexus vyrobené od listopadu 2000 do března 2004.

Toyotu zasáhly v letech 2009 až 2010 problémy s nechtěným zrychlováním jejích vozů a byla nucena svolat po celém světě k opravám přes osm milionů aut. Rozsáhlé stahování automobilů k opravě mělo dočasně negativní dopad na její pověst výrobce kvalitních vozů.

Loni Toyota překonala problémy, které omezovaly její produkci, a zvýšila celosvětový prodej o téměř 23 procent na rekordních 9,75 milionu vozů. Firma tak vystřídala v čele světového trhu amerického konkurenta General Motors. Toyota vyrábí i v České republice, kde provozuje společný podnik TPCA s francouzskou společností PSA Peugeot Citroën.

 

Právě se děje

Další zprávy