Stát zlikvidoval 276 padělaných automobilových disků. Víte, jak napodobeniny poznat?

Eva Srpová Eva Srpová
28. 3. 2019 6:01
Podle odborníků jsou v Česku na trhu desetitisíce padělků kol. Víte, jak je poznat? Prověřte si typový list a také pečlivě zkontrolujte písmena vyražená na disku. Přinášíme přehled.
Foto: Archiv ÚZSVM

Padělky nalezeny v Jihlavě

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v Jihlavě získal celkem 276 disků kol, které byly zabaveny celní správou. Jednalo se o napodobeniny hliníkových disků kol zhotovené podle chráněných průmyslových vzorů různých automobilových značek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy