Škodovka zahájila výrobu nového auta. Citigo!

Radek Pecák Zdeněk John, Radek Pecák
13. 10. 2011 20:22
V Bratislavě se začal vyrábět malý český vůz
Foto: Aktuálně.cz

Bratislava - Automobilka Škoda-Auto v Bratislavě zahájila sériovou výrobu nového malého vozu Citigo. Je to první vůz, který mladoboleslavská automobilka bude vyrábět výhradně v cizině.

Ještě v letošním roce bude zahájen prodej modelu Citigo na domácím českém trhu. Další evropské země budou následovat počátkem léta 2012. Při uvedení na trh bude citigo v nabídce napřed v třídveřové verzi. Pětidveřová verze bude v nabídce až od roku 2012.

"Vůz je kompaktní a přesto prostorný, hospodárný a současně agilní, atraktivní a vybavený mnoha chytrými detaily. Tento automobil je prostě ,city clever'," použil při slavnostní příležitosti známý slogan automobilky její šéf Winfried Vahland.

Foto: Aktuálně.cz

Druhé až třetí auto do rodiny

Jako hlavní cílové skupiny, které budou auto kupovat, vidí automobilka mladé řidiče, mladé rodiny, které potřebují druhý, nebo dokonce třetí vůz do rodiny.

Čtěte také:

Na výběr budou tři varianty výbavy: Active, Ambition a Elegance. Citigo nabízí místo pro čtyři cestující. S délkou 3,56 metru, šířkou 1,65 metru a výškou 1,48 metru patří Citigo do třídy označované A00 (malé vozy).

Poprvé je ve voze značky Škoda použit hlavový a boční airbag Thorax pro řidiče a spolujezdce. Aktivní bezpečnost má zlepšit nový aktivní brzdový asistent „City Safe Drive".

Při zahájení prodeje bude možno vybírat ze dvou nových benzínových tříválců: oba motory mají zdvihový objem 1,0 litru a výkon 44 kW/60 k, resp. 55 kW/75 k.

Výhrady expertů a úspory

Experti se už dříve podivovali, že Škodovka jde do třídveřové varianty. Možnost zavedení třídveřové karosérie u klasických typů automobilů Škoda i po začátku spolupráce s Volkswagenem vždy odmítala. Třídveřová karosérie je levnější, ostatně i například u Volkswagenu Golf se za dvojici zadních dveří připlácí.

Poprvé u moderních evropských vozů koncernu VW není nová malá škodovka pokryta plasty či jiným druhem čalounění na celé vnitřní ploše dveří.  Ne že by plechové lakované části vnitřní karosérie v očích cestujících působily nějak neesteticky, či by to snižovalo funkčnost vozu, přesto je jasné, že hlavním motivem byla i tady snaha ušetřit.

V případě Škody Citigo půjdou úspory do ještě větší hloubky než u sourozence Volkswagen Up!. Škoda například nedostane možnost mít lakovanou přední stranu palubní desky tak jako Up! a šetřit se v jejím interiéru bude na použití chromu či jiného kovu. Rovněž plasty a potahy sedaček nebudou stejně kvalitní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy