Škoda otevírá v Mladé Boleslavi nové muzeum

Radek Pecák Radek Pecák
26. 11. 2012 6:37
Muzeum změnilo svoji tvář po sedmnácti letech
Foto: Škoda Auto

Čtrnáct milníků své historie od prvního jízdního kola až po designovou studii Vision D ukazuje nová expozice muzea Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Pro veřejnost se otevírá v úterý po devítiměsíční rekonstrukci.

Nyní bude možno na 1800 metrech čtverečních vidět 46 aut, motocyklů, jízdních kol a dalších 500 exponátů.

Muzeum se nadále nachází v bývalé tovární budově s více než stoletou historií. Kromě motorů se zde v minulosti vyráběly i některé historické modely. Z budovy však nyní zbylo jen historické zdivo. 

Milníiky historie
Milníiky historie | Foto: Škoda Auto

"Cílem bylo prostor více otevřít," uvedla ředitelka Muzea Škoda Margit Adamová Černá. Největším lákadlem pro nové návštěvníky zůstane podle ředitelky možnost vidět historii značky i výrobu aut při prohlídce závodu.

Výši investice do rekonstrukce ředitelka nespecifikovala, podle ní se pohybuje ve "dvouciferném čísle milionů eur". "Je to investice, která se firmě rozhodně několikanásobně vrátí a vyplatí, protože to je investice do image a propagace značky," dodala. 

Evoluce, tradice a preciznost

Muzeum je teď koncipováno do tří okruhů v samostatných prostorách. V sekci Evoluce jsou k vidění nejdůležitější produkty od prvního jízdního kola, motocykl, trojkolku, první automobil z roku 1906 o výkonu sedm koňských sil a další významné výrobky až po designovou studii Vision D. 

Milníiky historie
Milníiky historie | Foto: Škoda Auto

V hale se nachází i čtyřpatrový regál nesoucí 20 unikátních modelů, například závodní okruhový speciál Spider 720. Je zde i automobil, který hrál hlavní roli ve filmu Upír z Ferratu.

Oddělení Tradice pak prostřednictvím párů aut z různých dob přibližuje mimo jiné účast značky v motosportu, auta pro státníky i nejširší masy, vývoj loga i osobnosti či události spojené se značkou.

V poslední sekci Preciznost mohou  lidé na čtyřech exponátech v různém stádiu rozpracování  vidět, jakým způsobem se rekonstruuje historický automobil.

Prohlídka bez průvodce stojí 70 korun, za možnost zavítat i do závodu se připlácí 40 korun.  Otevřeno bude denně od 9:00 do 17:00 s výjimkou vánočních svátků a Nového roku.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy