Škoda otevírá v Mladé Boleslavi nové muzeum

Radek Pecák Radek Pecák
26. 11. 2012 6:37
Muzeum změnilo svoji tvář po sedmnácti letech
Foto: Škoda Auto

Čtrnáct milníků své historie od prvního jízdního kola až po designovou studii Vision D ukazuje nová expozice muzea Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Pro veřejnost se otevírá v úterý po devítiměsíční rekonstrukci.

Nyní bude možno na 1800 metrech čtverečních vidět 46 aut, motocyklů, jízdních kol a dalších 500 exponátů.

Muzeum se nadále nachází v bývalé tovární budově s více než stoletou historií. Kromě motorů se zde v minulosti vyráběly i některé historické modely. Z budovy však nyní zbylo jen historické zdivo. 

Milníiky historie
Milníiky historie | Foto: Škoda Auto

"Cílem bylo prostor více otevřít," uvedla ředitelka Muzea Škoda Margit Adamová Černá. Největším lákadlem pro nové návštěvníky zůstane podle ředitelky možnost vidět historii značky i výrobu aut při prohlídce závodu.

Výši investice do rekonstrukce ředitelka nespecifikovala, podle ní se pohybuje ve "dvouciferném čísle milionů eur". "Je to investice, která se firmě rozhodně několikanásobně vrátí a vyplatí, protože to je investice do image a propagace značky," dodala. 

Evoluce, tradice a preciznost

Muzeum je teď koncipováno do tří okruhů v samostatných prostorách. V sekci Evoluce jsou k vidění nejdůležitější produkty od prvního jízdního kola, motocykl, trojkolku, první automobil z roku 1906 o výkonu sedm koňských sil a další významné výrobky až po designovou studii Vision D. 

Milníiky historie
Milníiky historie | Foto: Škoda Auto

V hale se nachází i čtyřpatrový regál nesoucí 20 unikátních modelů, například závodní okruhový speciál Spider 720. Je zde i automobil, který hrál hlavní roli ve filmu Upír z Ferratu.

Oddělení Tradice pak prostřednictvím párů aut z různých dob přibližuje mimo jiné účast značky v motosportu, auta pro státníky i nejširší masy, vývoj loga i osobnosti či události spojené se značkou.

V poslední sekci Preciznost mohou  lidé na čtyřech exponátech v různém stádiu rozpracování  vidět, jakým způsobem se rekonstruuje historický automobil.

Prohlídka bez průvodce stojí 70 korun, za možnost zavítat i do závodu se připlácí 40 korun.  Otevřeno bude denně od 9:00 do 17:00 s výjimkou vánočních svátků a Nového roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy