Rolls-Royce chystá vlastní elektromobil. Dobíjet ho bude robotická ruka

Martin Přibyl Martin Přibyl
22. 1. 2021 13:08
Anglická luxusní automobilka Rolls-Royce plánuje uvedení vlastního elektromobilu. Představit by se měl v roce 2025 a mohl by nést jméno "Silent Shadow", které si majitel Rollsu, skupina BMW, nechal vloni zapsat jako ochrannou známku. Firma připravuje i originální způsob dobíjení.
Design Elektrorollsu by mohl vycházet ze studie 103EX z roku 2016.
Design Elektrorollsu by mohl vycházet ze studie 103EX z roku 2016. | Foto: Rolls-Royce

O chystaném, pravděpodobně nejluxusnějším elektromobilu na světě již vloni informoval magazín Automotive News, nyní přišel britský Autocar s dalšími podrobnostmi. Novinka by měla v nabídce vytvořit zcela novou modelovou řadu a nahradit kabriolet Dawn a kupé Wraith, jejichž kariéra se pomalu chýlí ke konci.

Elektromobil Rolls-Royce přitom není něčím, po čem by v současné době zákazníci toužili. Ti jsou spokojení s neslyšnými a navýsost kultivovanými dvanáctiválci, koupit elektromobil by je ale mohly donutit předpisy. "Naši zákazníci v současné době elektromobil nepožadují, my ale musíme být připraveni jim takové auto nabídnout, když jim předpisy zakážou jezdit se spalovacími vozy třeba do center měst," řekl vloni v září Automotive News mluvčí značky.

Podle šéfa automobilky Torstena Müller-Ötvöse však elektrické pohonné ústrojí k charakteru Rollsu pasuje. "Je tiché a má vysoký točivý moment," prohlásil. Jeho automobilka proto na rozdíl od konkurenčního Bentley chce vynechat mezistupeň v podobě nejrůznějších hybridů, postaví rovnou čistý elektromobil.

Byť se původně mělo jednat o čistě elektrickou verzi stávajícího modelu, ve vývojovém centru v Mnichově podle Autocaru existuje prototyp elektrického Phantomu, nakonec prý půjde o svébytný model. Pasovalo by k němu označení Silent Shadow, na něž mají němečtí vlastníci Rollsu práva. Elektromobil by tak navázal na slavný typ Silver Shadow.

Technicky by auto mělo být postaveno na hliníkové architektuře Phantomu a vyrábět by se mělo ve Velké Británii, pohonné ústrojí ale bude kvůli koncernovým synergiím vycházet z nedávno představeného SUV BMW iX nebo chystané elektrické alternativy k mnichovské řadě 7 modelu i7. Elektromotory tak dodá BMW, baterie by měly pocházet od korejského Samsungu nebo čínského CATL.

Jejich kapacita by měla přesáhnout 100 kWh, aby auto s hmotností, jež dost možná přesáhne tři tuny, zvládlo ujet na jedno nabití přes 500 kilometrů. Pohonné ústrojí bude navrženo tak, aby bylo možné nabízet jak pohon zadních, tak všech kol. Ostatně k elektrické limuzíně má ve druhé polovině desetiletí přibýt i elektroSUV odpovídající dnešnímu Cullinanu.

Rolls-Royce 102EX je prototypem elektrického Phantomu z roku 2011.
Rolls-Royce 102EX je prototypem elektrického Phantomu z roku 2011. | Foto: Rolls-Royce

Vyřešit zbývá otázku dobíjení. Značka tvrdí, že po svých zákaznících nemůže chtít, aby vytahovali z kufru dobíjecí kabely a složitě je připojovali k zásuvce nebo wallboxu. Když tedy v roce 2011 ukázal Rolls-Royce na autosalonu v Ženevě prototyp čistě elektrické verze tehdejšího Phantomu, chtěl s autem nabízet indukční, tedy bezkontaktní dobíjení.

Firma ale od té doby tuto technologii zavrhla, protože má malou účinnost a je potenciálně nebezpečná. Pro svůj sériový elektromobil tak prý společně s dodavateli pracuje na robotické ruce, která auto sama připojí k dobíjecí stanici. 

Přes své elektrické plány se zatím Rolls-Royce na rozdíl od Bentley nechce stát značkou, která by zavrhla spalovací motory a přešla čistě na elektřinu. V dohledné budoucnosti má hrát klíčovou roli stále vidlicový dvanáctiválec. "Spalovací motor má svoji budoucnost minimálně do konce desetiletí," prohlásil vloni Torsten Müller-Ötvös.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 5 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy