Prodej nových aut klesá, počet vozů do zásuvky ale roste. Nedařilo se ani Dacii

Jan Matoušek Jan Matoušek
11. 3. 2020 10:17
Počet nově prodaných osobních aut v Česku za první dva měsíce roku 2020 poklesl. Jestliže loni našlo nového majitele 38 125 automobilů, letos počet spadl na 36 509 aut. To je o 4,24 procenta méně. Přesto lze najít kategorii, která si polepšila skokově. Jde o auta do zásuvky. Ještě loni byly jejich prodeje v desítkách kusů, letos už se počítají ve stovkách.
Foto: Škoda Auto

Prodej osobních aut

Za první dva měsíce roku 2020 se v České republice prodalo 36 509 nových osobních automobilů. Vyplývá to ze statistik Svazu dovozců automobilů (SDA), které rovněž konstatují, že meziročně trh spadl o 4,24 procenta nebo 1616 automobilů.

Víceméně to tak potvrzuje i celoevropský trend. Evropská asociace automobilových výrobců ACEA sice zatím zveřejnila pouze data za leden 2020, samotný jeden měsíc ale znamenal 7,5procentní pád registrací.

Zpátky však na český trh. Podíl mezi firemními a soukromými je zhruba na úrovni 77 procent ku 23 procentům ve prospěch první kategorie. Zájem o benzinová auta je s 65,87 procenta nadále výrazně větší než zájem o naftové modely. Těch se prodalo 29,26 procenta. Kde naopak SDA registruje výrazně zvýšenou poptávku, to jsou automobily do zásuvky.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy