Pozor na přebíhající zvířata. Riziko začíná na 50 km/h

Tomáš Rybecký
16. 10. 2013 14:50
Na podzim opět přibývá střetů aut se zvěří.
Foto: Volvo

V podzimních měsících se zvyšuje riziko srážky vozu s vysokou zvěří. Pojišťovny každoročně evidují tisícovky takovýchto případů. Nejvyšší riziko kolize je v ranních a večerních hodinách, kdy zvěř vyráží za potravou a řidičům navíc situaci komplikuje snížená viditelnost.

Nejlepším způsobem prevence tak je snížená rychlost a zvýšená pozornost v označených úsecích i na silnicích poblíž lesů a polí. V případech, kdy skutečně zpozorujete přecházející zvíře, zbystřete pozornost ještě více, protože například srnci, jeleni nebo divočáci chodí většinou ve skupinách. Důležité také je nezmást zvíře prudkými pohyby a spíše než blikající světla použít klakson.

Nebezpečnost srážky pro posádku se odvíjí od velikosti zvířete i od rychlosti nárazu. Zvláště větší zvěř může pro řidiče znamenat velké riziko.

Ani jeleni nebo srnci však většinou neohrozí posádku při rychlostech do 50 km/h. Při rychlosti kolem 80 km/h však je evidováno velké množství případů, kdy zvířata přeletí přes kapotu a prorazí čelní sklo vozu.

Nejvážnější následky mají nehody způsobené snahou řidiče vyhnout se zvířeti, vozidlo sjede ze silnice a narazí do stromu nebo se převrátí.

V loňském roce evidovala Česká pojišťovna 4200 případů sražené zvěře, pojišťovna Allianz pak 476. Skutečná čísla však jsou mnohem vyšší, protože většina řidičů kolizi nenahlásí. Připravují se tak o možnost náhrady škody z pojištění. Nejlepším postupem je odstavit vůz a přivolat policii, což je zákonnou povinností, případně i asistenční službu pojišťovny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy