Poběda, Syrena a další auta socialismu. Projděte si muzeum

Areál bývalého kravína ve Strnadicích na Benešovsku se změnil téměř k nepoznání.
Vůz IFA F9 vyráběla bývalá továrna BMW ve východoněmeckém Eisenachu. Malý tříválcový motor s výkonem 28 koní poháněl přední kola. Nabízel se v letech 1949-56, celkem bylo vyrobeno 40 tisíc kusů.
GAZ M 20 Poběda (rusky vítězství) se začal vyvíjet už během druhé světové války. Automobil zhruba o velikosti současného superbu se stal prvním sovětským vozem se samonosnou karosérií. Ve výrobě vydržel od roku 1946 jedenáct let. Pobědy se využívaly například jako taxíky. Čtyřválcový motor se zdvihovým objemem 2,1 litru poháněl zadní kola. Maximální rcyhlost dosahovala 105 kilometů za hodinu.
Záporožský automobilový závod v bývalém Sovětském svazu produkoval od roku 1960 do roku 1963 automobil Zaporožec ZAZ-965. Do značné míry byl inspirován italským Fiaem 600. Měl také vzduchem chlazený motor vzadu, který poháněl kola zadní nápravy. Zajímavostí je, že úkol vyrábět malý lidový vůz dostala továrna, která do té doby montovala pouze traktory.
Následovníkem vozu se stal v roce 1966 Zaporožec ZAZ-966. Měl větší (373 centimetrů) dlouhou karosérii, koncepce pohonu ovšem zůstala zachována. Design karosérie se pro změnu podobal německému NSU Prinz. Auto s maximální rychlostí 100 kilometrů v hodině vydrželo ve výrobě až do rku 1994. Bylo to skutečně lidový vůz v bývalém SSSR. Stál jen tři až tři a půl tisíce rublů, zatímco za žigulíky se platilo vždy přes pět tisíc rublů.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
20. 4. 2015 14:30
Fotogalerie: Soukromý sběratel vytvořil v bývalém kravíně muzeum aut vyráběných v socialistických zemích.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 45 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy