Poběda, Syrena a další auta socialismu. Projděte si muzeum

Areál bývalého kravína ve Strnadicích na Benešovsku se změnil téměř k nepoznání.
Vůz IFA F9 vyráběla bývalá továrna BMW ve východoněmeckém Eisenachu. Malý tříválcový motor s výkonem 28 koní poháněl přední kola. Nabízel se v letech 1949-56, celkem bylo vyrobeno 40 tisíc kusů.
GAZ M 20 Poběda (rusky vítězství) se začal vyvíjet už během druhé světové války. Automobil zhruba o velikosti současného superbu se stal prvním sovětským vozem se samonosnou karosérií. Ve výrobě vydržel od roku 1946 jedenáct let. Pobědy se využívaly například jako taxíky. Čtyřválcový motor se zdvihovým objemem 2,1 litru poháněl zadní kola. Maximální rcyhlost dosahovala 105 kilometů za hodinu.
Záporožský automobilový závod v bývalém Sovětském svazu produkoval od roku 1960 do roku 1963 automobil Zaporožec ZAZ-965. Do značné míry byl inspirován italským Fiaem 600. Měl také vzduchem chlazený motor vzadu, který poháněl kola zadní nápravy. Zajímavostí je, že úkol vyrábět malý lidový vůz dostala továrna, která do té doby montovala pouze traktory.
Následovníkem vozu se stal v roce 1966 Zaporožec ZAZ-966. Měl větší (373 centimetrů) dlouhou karosérii, koncepce pohonu ovšem zůstala zachována. Design karosérie se pro změnu podobal německému NSU Prinz. Auto s maximální rychlostí 100 kilometrů v hodině vydrželo ve výrobě až do rku 1994. Bylo to skutečně lidový vůz v bývalém SSSR. Stál jen tři až tři a půl tisíce rublů, zatímco za žigulíky se platilo vždy přes pět tisíc rublů.
Foto: Radek Pecák
Radek Pecák Radek Pecák
20. 4. 2015 14:30
Fotogalerie: Soukromý sběratel vytvořil v bývalém kravíně muzeum aut vyráběných v socialistických zemích.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy