Nizozemsko se ode dneška k nízkým emisím proplouží. Na dálnici tam platí stovka

Martin Přibyl Martin Přibyl
16. 3. 2020 6:04
Nizozemsko dnešním dnem plošně zavádí sníženou nejvyšší rychlost na dálnicích. Mezi šestou ranní a sedmou večer tam auta nebudou smět překročit stovku. Důvodem jsou přílišné emise oxidů dusíku, které patří v Evropě kvůli vysoké zalidněnosti přímořské země k nejvyšším na hlavu.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Rozhodnutí o snížení nejvyšší povolené rychlosti na holandských dálnicích přišlo vloni v listopadu a bylo reakcí tamního premiéra Marka Rutteho na rozhodnutí soudu z května 2019. Kvůli ustavičnému překračování limitů oxidů dusíku a amoniaku soud nakázal zastavit projekty výstavby dálnic, letiště, větrných farem, ale i domů. Podle soudu by totiž vedly k dalšímu zvýšení vypouštěných škodlivin.

Aby mohla být výstavba v Holandsku obnovena, je jedním z řešení i snížení nejvyšší povolené rychlosti na dálnicích. Rutte přitom ještě v roce 2012 protlačil její zvýšení na 130 kilometrů v hodině. Nyní si tento limit budou šoféři moci užít jen mezi sedmou večer a šestou ráno. Během nejvytíženějších hodin bude platit stovka.

Drakonické opatření - podobně nízká rychlost platí v Evropě jen na Kypru - začne naplno platit dnes po osazení všech příslušných značek, které rychlost omezují. S tím se mělo podle plánu začít ve čtvrtek 12. března a dnes by mělo být dokončeno. Rakouský autoklub ÖAMTC upozorňuje na to, že jakmile je značka osazena, limit platí.

Sám Rutte v listopadu přiznal, že z omezení nemá radost, ale že mu pomůže opětovně nastartovat výstavbu přibližně 75 tisíc domů a 18 tisíc projektů infrastruktury. Tím se mu povede zachránit i pracovní místa ve stavebním sektoru. Emisní krize je podle něj tou nejhorší, kterou v roli premiéra zažil. Nepopulární opatření se ostatně dotkne především jeho voličů, mezi které patří v Nizozemsku zastánci automobilové dopravy.

O snižování rychlosti se v poslední době v Evropě mluví především v souvislosti se snížením emisí oxidu uhličitého (čemuž nizozemský krok nepochybně rovněž pomůže).

Rakousko například k 1. březnu ukončilo testování zvýšení dálničního limitu na 140 km/h a vrací se ke stotřicítce. V Německu probíhá diskuse o zrušení neomezené rychlosti na dálnici, což prosazuje například Spolkový úřad pro ochranu životního prostředí. Spolkový sněm a v únoru i Spolková rada ale toto opatření odmítly.

Podle studie Evropské agentury pro životní prostředí z roku 2011 přitom snížení nejvyšší povolené rychlosti ze 120 na 110 kilometrů za hodinu vede ke snížení spotřeby (a s ní i emisí oxidu uhličitého) o dvě procenta v případě dieselu a o tři v případě benzinových motorů. A to po zohlednění toho, jak řidiči skutečně rychlost (ne)dodržují.

U oxidů dusíku a pevných částic dochází podle té samé studie díky snížení rychlosti k výraznému poklesu především u naftového motoru. Ve stodvacítce jsou emise škodlivých oxidů dusíku o 40 procent vyšší než ve stovce, u pevných částic přibližně o nějakých sedmnáct.

Podle studie společnosti Ricardo-AEA jsou u všech typu naftových aut emise oxidů dusíku nejnižší okolo sedmdesáti kilometrů za hodinu, pak rostou. Nejvyšší jsou však ve skutečně nízkých rychlostech okolo 10 km/h.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy