Nic pro spalováky. V Británii mají dálniční "benzinku" jen pro dobíjení elektromobilů

Nic pro spalováky. V Británii mají dálniční "benzinku" jen pro dobíjení elektromobilů
Foto: Gridserve
Martin Přibyl Martin Přibyl
8. 12. 2020 15:05
Dostupnost rychlých dobíjecích stanic pro elektromobily na dálnicích je jedním z klíčů k tomu, aby se s nimi daly absolvovat delší cesty. Už i v Česku jsme si tak zvykli na to, že na dálničních benzinkách se objevují dobíjecí stojany. V Británii na to však jdou jinak, na tamních autostrádách má vzniknout celá síť "benzinek" jen pro elektromobily. První je již v provozu.

Na první pohled vypadá stanice u dálnice A131 poblíž essexského Braintree podobně jako běžná čerpačka. Na jedné straně vyasfaltované plochy je obchod, na druhé zakrytá řada stání a pod střechou by se mohly skrývat klasické tankovací stojany.

Zdání však může klamat. Pod střechou ze solárních panelů se u této stanice společnosti Gridserve může dobíjet až 36 elektromobilů. K dispozici mají vysokorychlostní dobíječky o výkonu až 350 kilowattů. Za dvacet minut by tak podle tiskové zprávy společnosti měly natankovat dost šťávy na 320 kilometrů jízdy.

Gridserve chce podobných stanic postavit v Británii více než stovku a investice do nich má odpovídat jedné miliardě liber, tedy asi 29 miliardám korun. Má jít logicky i na přípravu na období po roce 2030, kdy se v Británii mají přestat prodávat auta vybavená konvenčním spalovacím motorem, a ještě více na rok 2035, kdy skončí výjimka hybridům.

V duchu karbonové neutrality sází stanice na obnovitelnou energii. Čerpá ji buď právě ze solární střechy nad dobíječkami, nebo ze solární farmy Clay Hill. K dispozici je také 6MWh bateriové úložiště, které má sloužit k vyrovnání sítě a dobíjí se v době, kdy je elektřina levná. "Za větrných zimních nocí mohou větrné elektrárny naplnit úložiště do takové míry, že je v něm dost energie na více než 38 000 kilometrů," píše se v tiskové zprávě.

Dobíjení na této stanici paradoxně není ani příliš drahé. Gridserve slibuje zaváděcí akci, kdy se za kilowatthodinu bude platit v přepočtu sedm korun s daní. Například ČEZ nabízí v Česku dobíjení bez registrace za devět korun a padesát haléřů. Dobití baterie z 20 na 80 procent by tak u běžného elektroauta mělo podle Gridserve cenově vyjít na nějaké tři stovky.

Čekání během dobíjení zpestří posádkám elektromobilů v čekárně vysokorychlostní wi-fi, na místě je také dětský koutek nebo malé konferenční místnosti pro pořádání pracovních schůzek. Nechybí ani knihkupectví s trafikou WHSmith, kavárna Costa Coffee nebo restaurace Gourmade. Podobné obchody jsou typické pro většinu britských benzinek.

Stanice v Braintree je první svého druhu v Británii, na světě však existují další podobná řešení tohoto typu. Server CNBC vloni informoval o majiteli čerpací stanice v americkém Marylandu, který kvůli nespokojenosti s kontrakty velkých petrolejářských firem vyměnil své čtyři tankovací stojany za dobíječky.

Podobně velká seskupení svých Superchargerů, kterých mohou být na jednom místě desítky, provozuje i Tesla. Například v norském Nebbenes je rovnou 44 dobíječek určených pro vozy americké značky.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy